Новак, Јокић, "делфини" – шта је обележило спортску 2024. годину
Србија је одувек била спортска земља, а тако је било и прошле календарске године, коју су обележили велики успеси српских спортиста, па и на Олимпијаким играма одржаним у Паризу.
Пет медаља освојила је Србија на најзначајнијем спортском такмичењу - три златне, једну сребрну и једну бронзану.
Коначно злато за Новака!
Најбољи тенисер у историји Новак Ђоковић успео је у Паризу да освоји једино што му је у каријери недостајало - олимпијско злато.
У свом петом наступу на Олимпијским играма, Новак се окитио златним одличјем победом у финалу против Карлоса Алкараза - 7:6, 7:6.
У години у којој није освојио ниједан АТП турнир, Ђоковић је освојио, према сопственом признању, најзначајнију титулу у каријери и потврдио епитет најбољег тенисера у историји.
До злата су стигли и Зорана Аруновић и Дамир Микец, који су наставили низ освајања медаља на великим такмичењима за српске стрелце.
"Делфини" су трећи пут узастопно освојили најсјаније одличје на олимпијском турниру, иако је мало ко веровао да могу у Паризу да понове успех из Рио де Жанеира и Токија.
Душан Мандић је проглашен за најкориснијег играча турнира, а касније и за најбљег играча године, чиме је потврђена доминација српског ватерпола.
Доминација Николе Јокића, умало страдао и "Дрим тим"
Сребро у Паризу освојила је теквондисткиња Александра Перишић, док су бронзу у Београд донели кошаркаши.
Никола Јокић још једном је показао да је најбољи кошаркаш на свету, али је у полуфиналу недостајало мало среће и судијског знања да се савлада амерички "Дрим тим".
"Џокер" је претходно обезбедио треће МВП звање у НБА лиги, иако његови Нагетси нису успели да одбране титулу шампиона.
Овог лета пратили смо и Европско првенство у фудбалу, које је веома доминантно освојила селекција Шпаније.
Србија је турнир завршила на 19. месту, а у групи су "орлови" уписали два ремија (против Словеније и Данске) и минимални пораз од Енглеске.
Црвено-беле титуле у фудбалу и кошарци
На клупском нивоу настављена је доминација Црвене звезде, која је освојила седму узастопну титулу националног шампиона, а потом обезбедила пласман и у лигашку фазу Лиге шампиона, која се од ове сезоне игра у промењеном формату.
Треба рећи и да је историјски успех направила екипа ТСЦ-а, која је успела да "презими" у Европи и у фебруару је очекују дуели баража за пласман у осмину финала Лиге конференције.
И кошаркаши Црвене звезде били су успешни, освојили су три трофеја - у АБА лиги, националном шампионату и Купу Радивоја Кораћа.
Ипак, као и у случају Партизана, изостао је успех у Евролиги, односно обе српке екипе нису се домогле пласман у пелј-оф или плеј-ин елитног кошаркашког такмичења.
Успеси српских такмичара у "малим" спортовима
Српске атлетичарке Ангелина Топић и Адриана Вилагош освојиле су по сребрну медаљу на Европском првенству, које је одржано од 7. до 12. јуна у Риму - у скоку увис, односно бацању копља.
Европско првенство у боксу одржано је од 18. до 28. априла у Београду, а селекција Србије је освојила је четири златне, три сребрне и 13 бронзаних медаља.
Српски џудиста Немања Мајдов постао је вицешампион света, пошто је освојио сребрну медаљу у категорији до 90 килограма на Светском првенству, које је одржано од 19. до 24. маја у Абу Дабију.
Шахиста Александар Инђић освојио је у новембру титулу шампиона Европе.
Репрезентативац Србије у рвању Александар Комаров освојио је у фебруару златну медаљу на Европском шампионату у Букурешту у категорији до 87 килограма грчко-римским стилом.
Али Арсалан освојио је крајем октобра бронзану медаљу у категорији до 72 килограма на Светском првенству у Тирани у рвању грчко-римским стилом.
Србија је на Европском првенству у теквондоу које је одржано у мају у Београду освојила четири медаље - Лев Корнејев је освојио сребро у категорији од 58 килограма, до бронзе су стигле Андреа Бокан у категорији до 53 кг и Александра Перишић у категорији до 67 кг, као и паратеквондиста Никола Спајић у категорији К44 до 80 килограма.
Треба истаћи и успех параолимпијаца Србије, који су на Играма у Паризу освојили шест медаља.