"Орлови" иду на Мундобаскет! "Стотка" у победи над Великом Британијом

Кошаркашка репрезентација Србије савладала је селекцију Велике Британије са 101:84 у последњем мечу квалификација за Светско првенство. "Орлови" су убедљивом победом на домаћем терену изборили пласман на Мундобаскет

Ролеркостер емоција, уз резултатску клацкалицу и делимичну неизвесност, али и на крају убедљива победа изабраника Светислава Пешића над Великом Британијом.

Србија је положила последњи испит и у кључној утакмици успела да избори пласман на Светско првенство.

"Орлови" су успели да сломе отпор упорних Британаца у трећој и последњој четвртини и пред домаћим навијачима дођу до победе.

Добро су кошаркаши Србије отворили меч, решени да докажу разлику у квалитету у дворани "Александар Николић".

Енергичним приступом на обе стране паркета, Србија је релативно лако стекла двоцифрену предност.

Друга четвртина протекла је у знаку гостујуће селекције, која је ниоткуда успела да смањи разлику и резутлатски се врати у меч.

На паузу за полувреме, "орлови" су однели пет поена предности - 46:41.

Очекивало се да ће у наставку изабраници селектора Пешића доћи до препознатљивије игре и убедљивије разлике, али је Велика Британија још једном "показала зубе", упркос томе што је у овом сусрету била апсолутни аутсајдер.

Ипак, како је време пролазило, Србија је успела да затвори прилазе ка свом кошу на једној, а везује лакше поене на другој страни.

Предност домаће селекције је из минута у минут расла, што је скидало притисак и терет са рамена Пешићевих момака.

И док су Петрушев, Гудурић и Митровић вукли у првом полувремену, у другом су се истицали Добрић, Аврамовић и Јагодић-Куриџа.

На крају, Србија је стигла до убедљиве победе, постигла 101. поен и изборила пласман на Светско првенство, које ће у августу и септембру бити одржано у Јапану, Филипинима и Индонезији.

"Орлови" групну фазу завршавају на другом месту, са учинком од шест победа и четири пораза.

Првопласирани тим Групе И је Литванија са чак девет победа, док на Светско првенство иде и Грчка са такође шест победа.

Белгија, Турска и Велика Британија у квалификацијама завршавају учешће.

• 27. феб 2023 • 21:45

21:45

Крај меча: Србија иде на Мундобаскет

"Орлови" су на крају уписали више него убедљиву победу, победивши са 101:83.

Изабраници Светислава Пешића победом су изборили пласман на Светско првенство.

• 21:34

35' - Србија пред убедљивом победом

Канонада српских кошаркаша у шуту са дистанце, настављају да повећавају предност Србије, која на пет минута до краја има 21 поен.

• 21:27

32' - Србија иде на +20, највећа предност на мечу

Настављају кошаркаши Србије у истом ритму и у последњој деоници, те највећу предност повећавају на 20 разлике - 82:62.

• 21:22

Крај треће четвртине: Србија - Велика Британија 74:60

Сјајна игра "орлова" у трећој четвртини, а поготово у завршници деонице, донели су највећу предност на мечу у износу од 14 поена.

Србију од пласмана на Светско првенство дели 10 минута кошарке.

• 21:06

24' - Поново период боље игре Србије

Изабраници Светислава Пешића успевају напокон да повежу неколико добрих одбрана на једној, а потом и лаких поена на другој страни, те тако стижу до десет поена предности - 59:49.

Филип Петрушев и Алекса Аврамовић истичу се у овим моментима.

• 21:01

21' - Настављен је меч

Почела је трећа четвртина...

• 20:45

Полувреме: Србија - Велика Британија 46:41

Поени на обе стране терена и резултатска клацкалица, виђени су у завршници друге четвртине.

Србија на паузу за полувреме односи пет поена предности.

Марко Гудурић предводи стрелце Србије са 10 поена, док је девет убацио Лука Митровић. Филип Петрушев додао је осам поена, а један мање Алекса Аврамовић.

Најефикаснији код гостију су Квин Елис са 12 и Карл Витл са шест погодака.

• 20:40

18' - Велика Британија изједначује

Серија грешака "орлова" у преносу лопте и генерални мањак концентрације, резултују лаким поенима гостујуће селекције, која стиже до изједначења - 39:39.

• 20:31

14' - Гости смањују разлику

Период игре почетком друге деонице припада Великој Британији, која је смањила разлику на само два поена - 31:29.

• 20:21

Крај прве четвртине: Србија - Велика Британија 28:20

Након десет минута кошарке, репрезентација Србије има осетну преност над Великом Британијом, која је тројком са велике дистанце у последњој секунди, успела да смањи дефицит са 11 на осам поена.

Марко Гудурић са осам поена предводи "орлове", док је поен мање убацио Лука Митровић.

У редовима гостујуће селекције истиче се Елис са седам поена, а Адаму је убацио четири поена.