Србија је у финалу Светског првенства!

Кошаркаши Србије пласирали су се у финале Светског првенства! "Орлови" су савладали Канаду са 95:86
Србија је у финалу Светског првенства!Getty © Yong Teck Lim

Кошаркашка репрезентација Србије бориће се за светски трон пошто је у полуфиналу победила Канаду резултатом 95:86.

"Орлови" су одиграли фантастичну утакмицу, срушили можда и најбољу селекцију на првенству, обезбедили медаљу и бориће се за титулу.

Селектор Светислав Пешић извукао је максимум из момака, који су изгарали од првог до последњег минута и потпуно заслужено се вратила где јој је и место – у сам врх светске кошарке.

Од првог минута меча, Србија је потпуно контролисала темпо и држала ривала на "кратком ланцу".

Нису "орлови" дозволили Канади да се распуца, да дође до лаких поена и њима препознатљиве игре.

Већ после десет минута кошарке, предност изабраника Светислава Пешића износила је осам поена.

Канада је тражила начин да се резултатски додатно врати у меч, покушавала са линије за слободна бацања да уђе у ритам и смањи разлику, али им није полазило за руку.

Уласком Алексе Аврамовића, прва звезда Канаде ушла је у проблеме са личним грешкама, а северноамерички тим у велике проблеме у организацији напада.

Србија је сурово казнила тај празан ход, па је предност из минута у минут расла и у самом финишу првог полувремена износила 15 поена.

Опуштања у наставку меча није било, упркос великој жељи квалитетног ривала.

Брукс је са две тројке наговестио да Канада иде на све или ништа, али је након пар минута у којима је повезивала редове, Србија поново имала потпуну контролу над резултатом и утакмицом.

Велики број играча Србије је преузимао одговорност у различитим моментима. На моменте Добрић, потом Богдановић, Гудурић, Аврамовић и Милутинов, имали су своје бравуре и поене којима су одбијали налет ривала.

Како се меч ближио крају, шансе Канаде за повратак су се смањивале, да би на крају и потпуно биле угушене.

Српски тим предводио је капитен Богдан Богдановић са 23 поена (3/4 тројке) и трећи пут узастопно је проглашен за играча утакмице. Међутим, сви момци су дали изузетан допринос и једнако су заслужни за пласман у финале.

Огњен Добрић је "гризао" на оба краја терена – завршио је на 16 поена (7/11 из игре), исто колико је имао и Никола Милутинов, који је комплетирао дабл-дабл са 10 скокова.

Марко Гудурић је постигао 12, два више од Алексе Аврамовића који је "покидао" у одбрани и потпуно растурио спољну линију противничке екипе. Украо је две лопте и у "џеп" ставио Шеја Гилџус-Александера.

Управо је Гилџус-Александер требало да буде најбољи код Канаде, али није, убацио је "само" 15 поена. Најефикаснији је био Ар-Џеј Берет са 23, а Дилон Брукс је додао 16.

Србија је уписала историјску победу и поново се вратила тамо где јој је место, у сам врх светске кошарке.

"Орлови" су изборили финале Мундобаскета, први пут после 2014. године, чиме су аутоматски обезбедили медаљу на Светском првенству у Манили.

Противник у финалу биће им бољи из дуела Немачке и САД.

• 8. сеп 2023 • 12:36

12:36

Готово је! Србија је у финалу Светског првенства, Србија има медаљу на Мундобаскету

Србија је савладала Канаду са 95:86, Србија је у финалу!!!

• 12:35

39' - Србија пред историјском победом!

У последњи минут, репрезентација Србије улази са 11 поена предности - 95:84.

"Орлови" су пред историјском победом и пласманом у финале.

• 12:28

36' - Богдановииииииииић за три поена!

На истеку напада, удвојен, Богдан Богдановић се са кораком уназад дигао на шут за три поена, који је погодио.

Србија води са 91:76, а до краја меча остало је четири минута.

• 12:22

35' - Србија - Канада 86:74

Пет минута је прошло у последњој четвртини, а Србија је успела да одржи двоцифрену предност.

"Орлови" води са 86:74, па нас очекује веома узбудљива завршница.

• 12:18

32' - "Орлови" лете по терену, Србија води 82:66

Поново су Пешићеви изабраници затворили прилаз ка свом кошу, чиме су натерали Канаду на две изгубљене лопте у наставку.

• 12:14

Крај треће четвртине: Србија - Канада 75:63

У последњу четвртину Србија односи 12 поена предности.

Веома битне тројке у финишу треће деонице постигли су Гудурић и Маринковић.

• 12:06

28' - Добрић погађа из свих позиција

Огњен Добрић постиже три везана коша, чиме одржава предност Србије - 66:58.

• 12:01

25' - Само три поена Србије у наставку

Не иде баш најбоље Србији у организацији напада, што говори и податак да је постигла тек три поена за пет минута у трећој четвртини.

• 11:56

23' - Две тројке Брукса у наставку

Ићи ће Канада на све или ништа у другом полувремену.

Две тројке погодио је Дилон Брукс на једној страни, док је на другој Србија у два наврата изгубила лопту.

Србија - Канада 54:45.

• 11:53

21' - Настављен је меч