
Огласио се Стејт департмент: Када Шмит напушта БиХ, а када стиже његов наследник

Из Стејт департмента саопштено је да у јуну очекују одлазак Кристијана Шмита, уз најаву да би нови високи представник требало да преузме дужност до краја месеца.

Из Стејт департмента речено је да се у јавности очекивало да ће на састанку ПИК-а, одржаном почетком јуна, бити изабран нови високи представник с циљем осигурања стабилности БиХ.
"Делегација САД настојала је да постигне консензус око заједничке визије и италијанског кандидата који поседује одговарајуће квалификације. Сједињене Америчке Државе констатовале су неуспех европских партнера да постигну консензус око европског кандидата те су разочаране што су те поделе спречиле ПИК да испуни свој задатак - избор новог високог представника", навели су у саопштењу, пренела је РТРС.
"Као што је наведено у његовом обраћању Савету безбедности Уједињених нација, очекујемо да Шмит у јуну напусти дужност. Такође, очекујемо да нови високи представник преузме дужност до краја јуна", рекли су из Стејт департмента.
На крају су поручили да САД настављају да подржавају Дејтонски мировни споразум и територијални интегритет БиХ.



