
Врањеш: Берлин, Лондон и Париз желе да диктаторску палицу у БиХ након Шмита преузме ЕУ
Амбасадор Босне и Херцеговине у Србији Александар Врањеш изјавио је да Берлин, Лондон и Париз желе да диктаторску палицу у БиХ након Кристијана Шмита преузме ЕУ.
Врањеш је рекао да су Немачка, Велика Британија, Француска и ЕУ, након што је Шмит рекао да подноси оставку на место високог представника, почеле да фантазирају о наставку "међународне тираније" у БиХ, али овај пут без Сједињених Америчких Држава, пренела је РТРС.
"Ваљда су сви почели колективно да сањају традиционалне немачке снове на Балкану о доминацији и експлоатацији који су се обично неславно завршавали", навео је Врањеш.
Он је истакао да Немачка, Велика Британија, Француска желе да "бонска овлашћења" наставе да постоје кроз приступне преговоре БиХ са ЕУ, тако да би се тзв. "државна имовина БиХ" решавала кроз преговарачке кластере, као и свако будуће обесправљивање Републике Српске.
"Само онај високи представник који би био лојалан овом европском антисрпском концепту добио би њихов глас. Што дословно значи да су они замислили да након Шмита диктаторску палицу преузме Брисел", навео је Врањеш.
Он је нагласио да такве ставове не дели званични Вашингтон који је такође заузео чврст став да будући високи представник може да добије подршку САД само ако буде имао временски орочен мандат, без бонских овлашћења и усмерен ка затварању ОХР-а.
Врањеш је подсетио да су се политички представници три конститутивна народа усагласили да је ЕУ заједнички циљ БиХ већ више од 27 година, као и да ћутање званичног Брисела на политичко и правно насиље "лажног високог представника Кристијана Шмита", али и суфинансирање Шмитових акција у износу већем од 50 одсто укупног буџета ОХР-а, представља директно кршење одредби Споразума о стабилизацији и придруживању.
"ЕУ се, с једне стране, декларативно залаже за поштовање демократских принципа и људских права и слобода у БиХ, док су, с друге стране, финансирали кршење тих истих права и принципа од стране Шмита против сва три конститутивна народа", указао је Врањеш.

Он је оценио да је због тога апсолутно дошло време да се српски народ изјасни на референдуму шта мисли о даљем приступању ЕУ.
Врањеш је подсетио да је Шмит извршио нелегално и ванпарлементарно наметање измене Кривичног закона БиХ како би на основу тога монтирао судски процес против демократски изабраног председника Републике Српске Милорада Додика.
"То није било само кршење Додикових људских права, него и демократске изборне воље комплетног српског конститутивног народа у БиХ", навео је Врањеш.


