Србија и Балкан

Лажне дојаве о бомбама истражују и Интерпол и Европол

Верујемо да ће кроз прикупљене доказе и информације на крају резултирати покретањем кривичног поступка и доношењем законито спроведених одлука, рекла је професорка Ивана Бодрожић
Лажне дојаве о бомбама истражују и Интерпол и ЕврополGetty © Oli Scarff

Током прошле недеље спортске установе, тржни центри, факултети, школе и болнице у Београду и Новом Саду поново су биле мете лажних дојава о бомбама.

Професорка Криминалистичко-полицијског универзитета Ивана Бодрожић каже да такве претње Србији наносе вишеструку штету – правну, економску и политичку.

"Правна, јер се у оваквим случајевима покреће веома скуп и ексклузивни кривично-правни апарат. Економска, јер су ангажовани изузетно велики економски ресурси државних органа. Политичка, јер може да се створи утисак одређене нестабилности, када је у питању извршење ових кривичних дела", наводи Бодрожићева.

Без обзира на то што се ниједна од досадашњих дојава није показала истинитом, полиција мора да пошаље контрадиверзионе јединице на терен, евакуише све грађане, који су се на тим местима затекли и детаљно прегледа сваки кутак. 

"Дојаве о лажним бомбама започеле су у марту прошле године дојавом да је постављена бомба у авиону "Ер Србије" на лету од Београда ка Москви, а касније су се омасовиле у основним и средњим школама и установама здравствене заштите", рекла је она за РТС. 

Указала је да нас је после трагичних догађаја у Београду и околини Младеновца затекао нови талас дојава о постављеним бомбама у разним објектима, пре свега школама.

"Када су у питању прошлогодишњи догађаји, Више јавно тужилаштво у Београду у сарадњи са МУП-ом и Безбедносно-информативном агенцијом покренуло је кривичне поступке против учинилаца ових кривичних дела који су држављани Републике Србије, махом за кривично дело - изазивање панике и нереда. На оним местима где је било основа сумње да је реч о извршиоцима који су страни држављани, покренута је међународна кривично-правна сарадња кроз механизме Европола и Интерпола, и она је у току. Верујемо да ће кроз прикупљене доказе и информације на крају резултирати покретањем кривичног поступка и доношењем законито спроведених одлука", каже Бодрожићева.

"Могуће пронаћи сваког учиниоца"

Ивана Бодрожић верује да је могуће пронаћи сваког учиниоца дела.

"Некада се кривично дело може открити у дану, за нека кривична дела је потребно време. Дубоко верујем да су службе за спровођење закона и у Републици Србији, а и наши партнери са којима остварујемо интензивну међународну кривичноправну сарадњу, сасвим добар ресурс и капацитет за откривање учиниоца кривичних дела", наводи Бодрожићева.

Указује да наша држава имам добар кривично-правни одговор.

"Министарство унутрашњих послова и надлежно тужилаштво у сарадњи са Безбедносно-информативном агенцијом упослило је све своје ресурсе када је у питању откривање и доказивање ових кривичних дела. Држава има добре кривично-правне стандарде, само је питање прикупљених доказа и одлуке надлежних служби за спровођење закона, како ће то даље ићи", рекла је.

image