Србија и Балкан

Станишић и Симатовић осуђени у Хагу на по 15 година затвора

То је најдужи судски процес у историји овог суда, трајао је пуне две деценије
Станишић и Симатовић осуђени у Хагу на по 15 година затвора© Tanjug/Michael Kooren/Pool Photo via AP/Martijn Beekman/Pool Photo via AP

Међународни резидуални механизам за кривичне судове са седиштем у Хагу правоснажно је осудио данас некадашње челнике ресора Државне безбедности Србије Јовицу Станишића и Франка Симатовића на казне затвора од по 15 година због помагања и подржавања извршења ратних злочина у Босанском Шамцу.

Јовица Станишић и Франко Симатовић осуђени су за учешће у удруженом злочиначком подухвату, које је довело до злочина у Бијељини, Зворнику, Босанском Шамцу, Добоју, Санском Мосту, Трнову.

То је најдужи судски процес у историји овог суда. Трајао је пуне две деценије.

Првостепеном пресудом у јуну 2021. године Станишић и Симатовић су осуђени на казне затвора од по 12 година.

Случај је покренут пред Међународним кривичним судом за бившу Југославију (МКСЈ), а Жалбено веће МКСЈ-а наложило је потпуно ново суђење.

Предмет је настављен у надлежности Механизма који је изрекао првостепене пресуде 6. августа 2021. године.

У жалбеном већу на месту председавајућег судије била је Грасијела Гати Сантана, председница Механизма.

Жалбе на пресуду су уложили су и тужилаштво Механизма и одбрана.

Симатовић и Станишић су проглашени кривим по свих пет тачака оптужнице као помагачи, али не и као учесници Удруженог злочиначког подухвата (УЗП).

Суд је у јуну 2021. године изрекао другу првостепену пресуду, која им је изречена након поновљеног суђења, јер је прва, којом су били ослобођени од свих оптужби, укинута по жалби тужиоца 2015. године.

Осуђени су јер су, према ставу првостепеног судског већа, знали да су учесници у Удруженом злочиначком подухвату, делили намеру да се са великих подручја у Хрватској и Босни и Херцеговини извршењем кривичних дела из оптужнице присилно и трајно уклони већина несрпског становништва.

У четири тачке Станишић и Симатовић се оптужницом терете за злочине против човечности: прогони, убиства, депортација и нехумана дела, а по једној тачки за кршења закона или обичаја ратовања – убиства.

Поновљено суђење пред Механизмом завршено је 30. јуна 2021, након чега је донета писмена првостепена пресуда 6. августа исте године, а расправа по жалбама 24. и 25. јануара 2023. означила је крај преджалбене фазе овог предмета, који је почео у септембру 2021.

Овај случај представља последњи предмет МКСЈ-а за ратне злочине.

Станишић је био начелник Службе државне безбедности Министарства унутрашњих послова Србије, а Симатовић његов заменик. Обојица су ухапшени 13. марта 2003. године у Србији.

 

image