Србија и Балкан

Предлог о враћању обавезног војног рока сутра пред Вучићем: Шта се досад зна

После образложења предлога о укидању одлуке о суспензији обавезног служења војног рока предстоји јавна расправа, а на крају одлуку мора да донесе Народна скупштина јер је неопходна и промена закона
Предлог о враћању обавезног војног рока сутра пред Вучићем: Шта се досад зна© FOTO TANJUG/ MINISTARSTVO ODBRANE I VOJSKA SRBIJE/ bs

Приликом сутрашњег подношења редовног годишњег извештаја председнику Србије Александру Вучићу, министар одбране Милош Вучевић образложиће предлог о обавезном служењу војног рока, иницијативу коју је покренуо почетком 2024. године.

Реч је о првом кораку на путу укидања одлуке о суспензији обавезног служења војног рока – предстоји јавна расправа, а на крају одлуку мора да донесе Народна скупштина јер је неопходна и промена закона.

На основу изјава високих војних и политичких званичника, пре свега Вучевића, али и добро упућених домаћих војних аналитичара, полако се ствара слика како би могао да изгледа обавезни војни рок у Србији уколико буде донета одлука о његовом враћању.

Колико би трајао војни рок?

У тренутку када је суспендовано обавезно служење војног рока, 2011. године, он је трајао шест месеци. И тако је и дан-данас прописано у закону.

Претходних година чуле су се разне верзије, али према последњој, најновијој, војни рок би трајао четири месеца, односно, како је истакао министар Вучевић, "не дуже од четири месеца".

Како би изгледала обука регрута?

Предложено је да обука буде из два дела – теоријска и практична. Теорија би обухватала основе војне тактике и технике, војно право, прву помоћ и самозаштиту, атомско, биолошко, хемијску одбрану...

Током практичне обуке регрути би научили како се раставља и саставља оружје, гађа из различитог пешадијског наоружања, прошли би и борбу без оружја и самоодбрану, кретање и маскирање на бојишту, копање ровова и изградњу заклона, преживљавање у природи, прелажење препрека (вода, минско поље...), а у зависности од потреба војске могла би бити спроведена и додатна специјалистичка обука.

Подразумева се развој физичке кондиције и издржљивости.

За кога би био обавезан војни рок?

По садашњем закону то су сви до 27 година старости, мада је било могуће одлагање до 30. године живота. Да ли ће граница бити на 27 или 30 година, сигурно ће се расправљати.

Где би и како би били смештени регрути?

Засад није обелодањено да ли би регрути, уколико постоје услови, војни рок служили у месту боравка или као раније – по целој земљи. Сигурно је да постоје озбиљни логистички проблеми, да треба средити објекте и касарне у којима ће бити регрути, али и да је потребно одвојити регруте од професионалне војске и одредити официре који ће спроводити обуку.

Да ли би било плата и слободних викенда?

Према садашњем закону, на основу којег је суспендован обавезан шестомесечни војни рок, регрутима је било одобрено десет дана одсуства. Међутим, како је недавно рекао министар Вучевић, сада се размишља о две варијанте: да регрути сваког викенда буду слободни, па да се у понедељак врате у касарне, или да то буде сваког другог викенда.

Такође, за сада надлежни нису обелоданили да ли ће регрути примати надокнаду за време служења обавезног војног рока и колика би она износила.

Војници који добровољно служе војни рок примају месечне накнаде, тренутно око 46.000 динара, уз војно здравствено осигурање, путне трошкове, смештај, исхрану и одећу. Поред тога, постоји и могућност да се након добровољног служења војног рока запосле као професионални војници.

Да ли ће бити цивилног служења војске?

"Лице није дужно да, противно својој вери или убеђењима, испуњава војну или другу обавезу која укључује употребу оружја. Лице које се позове на приговор савести може бити позвано да испуни војну обавезу без обавезе да носи оружје, у складу са законом", стоји у члану 45 Устава Србије.

Док није укинут обавезан војни рок 2011. године, велики број регрута је користио "приговор савести", те се опредељивао за цивилно служење војске у болницама, домовима здравља, геронтолошким центрима, позориштима и другим здравственим и образовно-културним установама.

Како се могло незванично могло чути, они који би изразили "приговор савести" такође би као и сви други били распоређени по касарнама, само не би имали додир с оружјем. Како је рекао Вучевић, "постоји такозвана трећа мисија војске, а то је помоћ цивилним органима", било да је реч о снежним наносима, поплавама, пожарима и сл.

И оно што је министар отворено рекао, залаже се да сви који буду служили без оружја имају дупло дужи војни рок, дакле уместо четири – осам месеци!

Казна од новчане до 12 година затвора

По Кривичном законику, за неодазивање на служење војног рока предвиђене су санкције, то јест "онај ко се без оправданог разлога не одазове позиву за извршење обавезе служења војног рока или избегава пријем позива за извршење те обавезе, биће кажњен новчано или до једне године у затвору".

Избегавање обавезе сакривањем може да одведе некога на издржавање трогодишње затворске казне, а напуштање земље да би се избегла војна обавеза би по повратку донела до осам година у затвору.

Подстицање више људи да избегну обавезу може да буде санкционисано са 12 година иза решетака. Олакшавајућа је околност да свако ко је избегавао обавезу, а накнадно се пријави надлежним органима, може и да избегне казну.

image