Србија и Балкан

Шта ће Хил на југу Србије: План од 7 тачака, дошао сам да видим како да помогнем

Амерички амбасадор тврди да у Бујановац и Прешево није дошао због "Косова"
Шта ће Хил на југу Србије: План од 7 тачака, дошао сам да видим како да помогнем© FOTO TANJUG/ JADRANKA ILIĆ/ bg..

Амерички амбасадор Кристофер Хил заинтересовао се за јужни део Србије, прецизније за Прешево и Бујановац где се тренутно налази у посети, а како каже за "Југ прес", план му је да помогне да се спроведе "План у седам тачака" који су пре десет година дефинисали албански лидери, а одобрила Влада Србије.

Нема његова посета никакве везе са Косовом и Метохијом, нити чињеницом да управо овај део Србије Албанци називају "прешевском долином" која је, не крију Албанци политичари, једна од њихових највећих сепаратистичких тежњи и коју би радо "припојили" самопроглашеном Косову.

"Нисам овде због Косова или Северне Македоније, тамо се спремају избори, али сам дошао у овај део Србије да видим како овде могу да помогнем. Рекао бих да у овом делу Балкана медијску пажњу добијају само ако постоји тензија, а тензије нису добре за решавање проблема. Али, хајде да видимо шта можемо да урадимо, знам да људи овде своје проблеме виде као економске, али ако погледате како то изгледа на мапи, ово и није тако лоше место за живот. Па да видимо како можемо да помогнемо, а најбољи начин је да посећујемо чешће", најавио је Хил тако да ће убудуће у овај део Србије више свраћати.

На питање новинара "Југ преса" колико План од седам тачака може да побољша живот Албанаца, али и локалних Срба и Рома, он наводи да је тај план "помогао да се дефинише пут напред". Добар пример је, како додаје, албанска школа, за коју је Влада Србије донела одлуку о реновирању.

"Мислим да је ово веома важан део земље и да се овде најбоље види потреба да се ради на `Отвореном Балкану`. Овде имамо мултиетничко подручје, имамо га и у Северној Македонији и мислим да је важно да имамо границе које ће уједињавати, а не раздвајати људе. Ово је прилика да видим људе који овде живе, шта раде и како решавају проблеме. Дакле, људи који живе у делу Европе који се није сасвим смирио", констатовао је Хил.

План од седам тачака питање је које је интересовало и бројне друге западне амбасадоре који су се, под оправдањем да желе да помогну у његовом спровођењу, често обретали у овом делу Србије.

Њиме је предвиђена интеграција Албанаца у државне институције, економски развој општина Бујановац, Прешево и Медвеђа, тиче се и безбедности овог подручја, права на службену употребу језика, писма и националних симбола, али и децентрализације правосуђа, унапређења права Албанаца у областима образовања, културе и информисања, здравствене и социјалне заштите.

image