Епидемиолошка ситуација у Београду неповољна: Расте број оболелих од морбила и великог кашља
Епидемиолог Градског завода за јавно здравље у Београду др Ивана Беговић Лазаревић изјавила је данас да је епидемиолошка ситуација у главном граду неповољна и да закључно са данашњим даном има шест потврђених случајева оболелих од морбила, а од почетка епидемије 850 оболелих од великог кашља.
"Једна оболела особа од морбила, јуче потврђена, узраста је 19 година и није вакцинисана ММР вакцином. Због компликација у виду запаљења плућа је хоспитализована на Инфективној клиници. Особа која је међу првима оболела и која је била хоспитализована сада је на кућном опоравку", рекла је др Беговић Лазаревић.
Прошле године, према њеним речима, било је троје оболелих од морбила, док у претходној сезони није било оболелих, међутим, указала је и на изузетно лошу ситуацију 2017/2018. године када је на територији Србије било чак 15 смртних случајева као последица те болести.
"Главни узрок што се појављују мале богиње је недовољан обухват вакцинацијом деце у другој години живота и у предшколском узрасту, односно нема жељеног обухвата од 95 одсто", рекла је др Беговић Лазаревић.
У последњих 10 година није забележен обухват вакцинацијом од 95 одсто, осим 2018. пошто је забележена епидемија и 2.000 оболелих и тада је, како каже, обухват вакцинацијом деце у другој години живота био 98 одсто, али је већ следеће године опао за 15 одсто.
"Та једна од највећих лажи у медицини, да постоји било каква веза између аутизма и ММР вакцине, одбачена је бројним, добро дизајнираним студијама, и на милионима деце. Наш циљ јесте да све родитеље који се плаше и не верују у добробит вакцине усмеримо да све потребне информације не траже на интернету јер ту обично наилазе на дезинформације. Све своје дилеме и страхове родитељи треба да разреше у контакту са одговарајућим педијатром коме верују", рекла је Беговић Лазаревић.
Она упозорава да последице малих богиња могу да буду смртни исходи, као и тешка обољења мозга и поручује родитељима да децу одведу на вакцинацију.
На питање да ли тежу клиничку слику имају одрасли који оболе од малих богиња или деца, др Беговић Лазаревић напомиње да се тешка клиничка слика среће код млађих од пет година и код старијих од 20 година.
Који су симптоми?
Беговић Лазаревић је подсетила да су мале богиње једна од најзаразнијих вирусних инфекција коју карактерише висока температура, кашаљ, секреција из носа, запаљења коњуктива.
"Долази и до појаве карактеристичне макулопапулозне оспе која креће на лицу и иза ушију и постепено се спушта на остале делове тела. То је карактеристична дистрибуција оспе, а непосредно пре избијања, температура иде и преко 40 степени. Кад избије оспа долази до пада температуре. Оспа траје још неких пет до шест дана, повлачи се истим редоследом као што се и појавила - тамо где је била нарочито изражена може бити присутно и перутање", објаснила је епидемиолог.
Указује да је особа заразна за своје окружење четири дана пре и четири дана након избијања оспе и онај последњи дан пре него што ће се разболети.
"Морбиле остављају врло ровит имунитет тако да је особа врло подложна, било за неку вирусну или бактеријску инфекцију, а једна од најчешћих инфекција је запаљење плућа које је одговорно за отприлике 60 одсто смртних исхода од морбила", истакла је др Беговић Лазаревић.
Када је реч о великом кашљу, према њеним речима, од почетка епидемије која је пријављена крајем прошле године било је 850 оболелих у Београду, као и два смртна случаја и то 28. и 29. јануара.
"Да кажем да сада није тако велики број на недељном нивоу, али још не видимо крај епидемије", навела је др Беговић Лазаревић.