Србија и Балкан

"Ангажујте се у Србији, време истиче": Србија против насиља опет писала Европској комисији

Лидери коалиције Србија против насиља верују да би Европска Комисија требало да пошаље мисију стручњака у Србију
"Ангажујте се у Србији, време истиче": Србија против насиља опет писала Европској комисији© FOTO TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ nr

Лидери Коалиције "Србија против насиља" позвали су Европску комисију да интензивира свој ангажман на побољшању изборних услова у Србији уочи наредних избора и упозорили да "време за акцију истиче".

Лидери прозападне коалиције Србија против насиља упутили су писмо Европској комисији у којем "изражавају озбиљну сумњу да је Влада Србије вољна да направи било каква смислена побољшања и хитно примени одредбе из Резолуције Европског Парламента о ситуацији у Србији након избора и коначног Извештаја посматрачке мисије ОДИХР-а о изборима 2023. године".

"Желимо да вам скренемо пажњу да је владајућа странка најавила да намерава да нове изборе у Београду одржи до краја априла, иако је законски могуће да буду одржани до почетка јуна. На тај начин Влада намерно скраћује време за примену препорука ОДИХР-а и њихово ступање на снагу", наводи се у писму у које је Н1 имао увид.

У писму послатом председници Европске Комсије Урсули фон дер Лајен, потпредседнику Комисије Жозепу Борељу, Комесару за суседство и проширење Оливеру Вархељију и другим члановима Европске Комисије, као и специјалним представницима Француске и Немачке за Западни Балкан Ренеу Троказу и Мануелу Зарацину, се истиче да је ревизија Јединственог бирачког списка апсолутни приоритет пре одржавања било којих избора, а посебно београдских и локалних.

"Стога позивамо ЕУ да хитно организује независну стручну истрагу која ће извршити увид у базу података електронског бирачког списка и проверити ко је након 3. априла 2022. године приступао тој бази и мењао податке,", наводи се у писму проевропске опозиције Србије упућеном члановима Европске Комисије.

Осим тога, предлажу да се у оквиру тих активности изврши и надзор над бирачким списком током наредних избора и објаве законски доступни подаци о броју бирача и промене у евиденцији пребивалишта.

Лидери коалиције Србија против насиља у писму су навели и да верују да би Европска комисија требало да пошаље мисију стручњака у Србију, по угледу на "Прибеове извештаје", како је то предложио Европски Параламент у фебруарској Резолуцији.

Представници странака и покрета који чине коалицију Србија против насиља посебно су нагласили да је пре нових избора у Београду неопходно распустити Савет Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ) и именовати нови у складу са раније утврђеним процедурама, изабрати нов Управни Одбор и генералног директора РТС и расписати конкурс за нови Уреднички колегијум РТС, као и да се обезбеди да у извештајима и вестима јавног сервиса активности политичких партија буду заступљене пропорционално њиховој снази у Републичкој Скупштини.

Они су члановима Европске Комисије поручили да су "посвећени неговању демократских вредности, заштити основних права грађана и истинском приближавању Србије Европској Унији, али су указали да је за постизање тих циљева потребна тренутна акција како би актуелни проблеми које су изазвале владајуће странке били решени".

Писмо су потписали Зоран Лутовац (Демократска странка), Александар Јовановић (Еколошки Устанак), Биљана Ђорђевић и Радомир Лазовић (Зелено-Леви Фронт), Павле Грбовић (Покрет Слободних Грађана), Милош Парандиловић (Ново Лице Србије), Драган Ђилас (Странка Слободе и Правде), Мирослав Алексић (Народни Покрет Србије), Здравко Понош (СРЦЕ) и Небојша Зеленовић и Биљана Стојковић (Заједно).

image