Србија и Балкан

Амбасада Русије у Сарајеву: НАТО није гарант безбедности и стабилности у БиХ

Из руске амбасаде су поручили да је реакција низа високих функционера у БиХ на пријем Шведске у НАТО у "најмању руку жалосна", јер укључивање нових држава у Алијансу не јача њихову безбедност, већ ствара додатне ризике за ескалацију
Амбасада Русије у Сарајеву: НАТО није гарант безбедности и стабилности у БиХ

Гарант очувања безбедности и стабилности у БиХ није НАТО, већ договори постигнути у оквиру Дејтонског мировног споразума и засновани на равноправности три конститутивна народа и два ентитета, саопштили су представници амбасаде Руске Федерације у БиХ.

"Желели бисмо да подсетимо наше босанско-херцеговачке партнере да Северноатлантски савез од момента распада СССР-а и завршетка Хладног рата, уместо да доприноси процесу јачања мира и узајамног поверења између некадашњих супарничких страна, систематски се проширује на исток. И то чини не само у случају држава – бивших чланица Варшавског уговора, већ и бивших совјетских република", наводи се у саопштењу.

Истиче се да се Алијанса већ приближила самим границама Русије, чиме је степен тензија у односима између савеза и те земље подигнут до максималног нивоа.

"Укључивање нових држава у НАТО не јача њихову безбедност, већ ствара додатне ризике за ескалацију, увлачи најновије присталице у ривалство са Русијом, које вештачки подстичу представници Запада, те је реакција низа високих функционера у БиХ на пријем Шведске у НАТО у најмању руку жалосна", закључили су.

Наиме, протокол о приступању Шведске НАТО блоку ступио је на снагу 7. марта 2024. године, саопштио је амерички Стејт департмент, па је тако Алијанса добила 32. чланицу и тако се, заједно за Финском која је прошлог априла почаствована чланством, приближила источној руској граници.

Хелсинки и Стокхолм су предали захтев за улазак у блок након почетка руске Специјалне војне операције у Украјини.

Москва је истакла да ће пријем Шведске у војни блок имати негативне последице.

image