Србија и Балкан

Симић: Бриселски споразум је мртво слово на папиру

Потпредседник Српске листе је казао да Срби не напуштају Косово и Метохију због економских разлога, као што то чине Албанци
Симић: Бриселски споразум је мртво слово на папиру© Photo: Milos Tesic/ATAImages

Потпредседник Српске листе Игор Симић изјавио је данас да је оно што је написано у Бриселском споразуму пре 11 година, а што је било у корист Срба, одлуком власти у Приштини и уз пуну подршку ментора косовске независности, остало мртво слово на папиру.

Он је, поводом 11. годишњице од потписивања овог споразума, за РТС рекао да је то тако одлуком оних који су требали Србима да гарантују да ће се кроз Заједницу српских општина створити кровна институција за заштиту појединачних и колективних права српског народа.

Одговарајући на питање где су Срби 11 година касније, Симић је рекао да је тешко дати одговор на то питање, али да је већина и даље на Косову и Метохији, иако је један део људи отишао, пре свега под притиском режима у Приштини који предводи премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти.

"Ја верујем и сви се надамо да су они само привремено напустили простор КиМ и очекујемо их да се врате, али је чињеница да су под репресијом тог режима Срби морали да напусте простор КиМ и то морам да нагласим", рекао је Симић.

Он је додао да Срби не напуштају Косово и Метохију због економских разлога, како што то чине Албанци, већ искључиво из безбедносних разлога јер деци не могу да гарантују безбедност нити будућност на том простору.

Истакао је да су изневерена очекивања Срба од Бриселског споразума и то не од албанског руководства, коме Срби нису веровали ни пре 11 година као што не верују ни сада, али су сматрали да је дошло време да Европска унија и западни свет прихвате Србе као равноправне на простору Косова и Метохије.

"Нажалост, све је то пало воду. И као што рекох, нису нас изненадили и разочарали Албанци. Разочарали су нас представници Европске уније и западног света који су нам тада говорили да ће Срби на простору Косова и Метохије бити заштићени, а нису. Ни тада, ни сада", нагласио је он.

Коментаришући прихватање предлога од стране Парламентарне скупштине Савета Европе да тзв. Косово уђе у ту организацију, рекао је да овакво Косово са садашњим режимом као чланица Савета Европе делује парадоксално.

"Режим који отима имовину Срба без икаквих правних аката и правних процеса. Режим који у својим казаматима држи Србе више година без оптужних аката, без икаквог правног процеса којим би се доказала кривица. И такав режим добије визну либерализацију и сада потенцијално чланство за Савет Европе", рекао је он.

Оценио је да то делује парадоксално, да је то срамота и брука, мрља на образу Европе.

Говорећи о томе како живе Срби на КиМ након укидања динара као средства плаћања, Симић је указао да Приштина не дозвољава улазак робе из централне Србије на КиМ, као ни лекова.

Према његовим речима, плате, пензије и социјална давања се исплаћују тако што се износи до 10.000 динара исплаћују на Косову и Метохији, а за све преко тога грађани, и стари и они који примају социјалну помоћ и особе са инвалидитетом, морају да дођу до првог места у централној Србији.

"То је једини начин да обезбеде храну за своју децу, да тим новцем могу да купе основна средства за живот. Ето тако данас Срби живе на Косову и Метохији", истакао је Симић.

image
VV inauguration
banner