Србија и Балкан

Петковић из Брисела: Тешки и напети разговори, Приштина не жели решење (ВИДЕО)

Директор Канцеларије за КиМ је најавио да ће се наредна рунда дијалога одржати 13. маја
Петковић из Брисела: Тешки и напети разговори, Приштина не жели решење (ВИДЕО)© TANJUG/ STR

Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић изјавио је да је Београд након седам сати разговора у Бриселу показао конструктивност, изнео своје предлоге за проналажење решења, али да Приштина не жели решење.

Он је новинарима у Бриселу рекао да ће се наредна рунда дијалога одржати 13. маја.

"Тешки и напети су били разговори, али су били директни што је добро. И ја и експерти смо имали прилику да изнесемо наше предлоге о идејама ЕУ и да решимо питање динара јер је Курти том одлуком угрозио опстанак српског народа. То мора хитно да се решава, у питању је постојање Срба", рекао је Петковић.

Како је рекао, Београд све време инсистира на састанцима како би се разговарало и пронашло решење.

"Најновије коментаре на предлоге ЕУ смо урадили и предали Лајчаку у најбољој вери и као такви су оцењени. Бисљими је све време добацивао, правио паралеле, говорио да га не интересују Срби који желе да напусте КиМ већ који желе да се интегришу, чиме је потврдио да је политика Куртија да нема наших људи и Срба на КиМ", рекао је Петковић.

Он је додао и да се нада да ће 13. маја доћи до помака, али да то не зависи од Београда који је показао конструктивност, као и да је свима јасно да је проблем у Приштини.

"На данашњи дан бележимо 500. инцидент од доласка Куртија на власт. Разговарали смо о идејама ЕУ и трудили се да их унапредимо нашим предлозима, да свако дође до решења. Али са друге стране имате Приштину, односно Бисљимија који говори шта је за њега легално а шта није. Не можете у свом свету да градите своју реалност која нема везе са оним на терену - људима, институцијама. Са друге стране је Приштина која чини све да тај живот отежа", казао је Петковић.

Он се навео и да Приштина покушава да намеће решење.

"И после говоре да ми желимо кризу, да смо фактор нестабилности, а ово је већ шести састанак на коме смо показали конструктивност. Приштина би нешто другачије и покушавају да намећу решење за легализацију једностраних одлука. Пристајемо на дијалог и решење а не да једна страна све изгуби а друга све добије. То не иде", оценио је Петковић.

Он је још једном нагласио да због одлуке о забрани динара највише испашта српски народ на Косову и Метохији.

"И због тих наших људи ми се боримо да сачувамо достојанство њиховог живота, да обезбедимо наставак финансирања и давања свих примања Републике Србије за наш народ на простору Косова и Метохији. И то ћемо чинити и у наредном периоду", поручио је Петковић.

Навео је да није оптимиста по питању решења ситуације, јер како је рекао, после толико добрих предлога са српске стране, са друге стране не постоји никакав фидбек и оценио је да са стране Приштине не постоји политичка воља да се проблеми решавају.

Петковић је истакао да ће српска страна наставити да инсистира на Заједници српских општина, јер, како каже, сви проблеми се дешавају зато што не постоји ЗСО и оценио је да би спровођење споразума са приштинске стране било могуће када би ЗСО постојала.

На питање новинара о предлозима Мирослава Лајчака, Петковић је одговорио да ће на одређене нове идеје које је представио Лајчак српска страна изаћи са својим коментарима, до следеће рунде дијалога 13. маја.

Петковић је рекао да су, пред одлазак у Брисел, своје предлоге показали представницима међународне заједнице и да су они оцењени као конструктивни, али да су представници Приштине разбили концепт свега и да не желе да се договарају, већ да ствари посматрају само из своје визуре.

"Као да само они постоје. Ако је идеја да пронађемо компромисно решење, то значи да морамо да разумемо једни друге. А како ћемо да разумемо ако стално имате са стране Приштине једностране потезе, а Срби онда одлазе. Онда дођемо до једног тренутка где ће Аљин Курти да каже па нема више Срба, нема више српских институција на КиМ и нема потребе за Заједницу српских општина. Јел то идеја", поручио је Петковић.

Он је додао да неће да пристану на дијалоге у којима Приштина  заправо фингира неку врсту конструктивности, као и да су у тим директним сусретима у Бриселу на столу идеје које би требало да се разраде, да се види шта треба да се додатно унапреди и с једне и с друге стране да би то могло да постане компромисно решење.

"И свега сам се наслушао свих ових година. Ми ћемо да се боримо за права нашег народа, за достојанство њиховог живота. Трудићемо се да учинимо све, да сачувамо мир и стабилност, јер нам је то у интересу, то је наша политика и пре свега то је оно што и једино може да осигура будућност опстанку нашем народу на КиМ", поручио је Петковић.

Шеф приштинске делегације Бесник Бисљими је после састанка у Бриселу рекао да Србија има "забрињавајуће" ставове по питању трансфера финансијских средстава у динарима из Србије на "Косово", пише РСЕ на албанском, а да ће главни европски посредник Мирослав Лајчак изаћи са својим предлогом око кога ће обе стране морати да се изјасне у следећих седам дана.

"Став српске стране је да све нелегалне структуре треба да наставе да се финансирају до оснивања Заједнице јер је по њиховом мишљењу сврха Заједнице није да обезбеде добру координацију између општина, већ да обезбеде легитимитет присуства српских институција на 'Косову', што би их учинило полусрпским институцијама, али не и институцијама Срба на 'Косову'" изјавио је Бисљими.

Бисљими је рекао да је идеју о стварању новог привредног субјекта на северу Косова и Метохије, према којој финансијска помоћ иде корисницима, кроз конверзију Поште Србије, Београд видео као, како је рекао, "неку врсту приватизације поште" од стране Приштине.

image
VV inauguration
banner