Свет

Украјина производи британско оружје: Лондон не може да скупи ни пола дивизије за НАТО

Споразум ове врсте Украјину би приближио НАТО и европским безбедносним структурама, оценио је бивши официр Алијансе
Украјина производи британско оружје: Лондон не може да скупи ни пола дивизије за НАТО© Tanjug/AP Photo/Sergei Grits

Британско оружје и војна возила могла би да се производе у Украјини у оквиру планова који би означили продубљивање веза Кијева са НАТО, пише британски "Телеграф".

Високи званичници одбрамбене индустрије Велике Британије разговарају о плановима са колегама у Кијеву, а сваки договор ће се вероватно сматрати значајним јачањем британског односа са Украјином, наводи лист.

Британски руководиоци су отпутовали тамо са циљем да оснују заједничка предузећа која би производила оружје и возила локално под лиценцом.

Друге европске одбрамбене компаније такође су у преговорима са Украјином, због чега је Лондон пожурио са овим плановима како их не би претекли француски и немаки ривали, наводи "Телеграф".

У току је трка за стављање Велике Британије "на прво место у реду", рекао је један извршни директор за британски лист.

Русија је више пута упозоравала Запад да свако слање оружја Украјини само доприноси ескалацији ситуације, због чега се очекује да ће евентуална заједничка производња додатно подићи тензије.

Ед Арнолд, истраживач на Краљевском институту уједињених служби и бивши официр НАТО-а британске војске подсетио је да је за овакав подухват потребно "барем прећутно политичко одобрење".

Арнолд је додао да ће споразум о војној опреми "указати на будућу дугорочну сарадњу, продубљујући везе између Британије и Украјине на ниво на којем још нису биле". Он је рекао да би споразум ове врсте Украјину "приближио НАТО и европским безбедносним структурама".

Украјина је поднела захтев за придруживање НАТО-у, али је мало вероватно да ће алијанса прихватити док је земља у сукобу будући да би као чланицу НАТО, друге чланице биле правно принуђене да је активно бране од Русије, што је обавеза која превазилази снабдевање оружјем.

Кијев је, наводи "Телеграф", разумљиво заинтересован за производњу свог оружја, јер би то значило радна места за десетине хиљада радника и вештине да изради оружје по стандару НАТО.

Саветник "Укроборонпрома", украјинског државног произвођача оружја, прошле недеље је јавно рекао да жели да склопи послове са западним компанијама о производњи западног оружја по стандарду НАТО-а у земљи. Сергеј Марковски је рекао западним представницима да Кијев настоји да склопи споразуме за јачање безбедности у региону.

"Поред директног учешћа у заједничким подухватима и облика сарадње са НАТО индустријом, можемо да делујемо и као важно оруђе за замену руског и кинеског утицаја у земљама Блиског истока, Азије и Африке", рекао је Марковски.

Различите оружане снаге обучавају украјинске војнике да користе опрему НАТО-а, укључујући британска оклопна возила.

Заједничка производња помогла би да се прекине ослањање Кијева на помоћ са Запада. Европски савезници и САД послали су милијарде долара вредну опрему, али Кијев и даље тражи још.

Непрекидни захтеви довели су до забринутости да Запад неће бити у стању да довољно повећа производњу да би обновио своје оружарнице и наставио да снабдева Украјину.

Даунинг стрит и Министарство одбране Велике Британије су синоћ одбиле да коментаришу овај случај, рекавши да је то питање за војну индустрију.

Иначе, британски "Мејл он сандеј" објавио је, позивајући се на неименовани извор из Министарства одбране, да су британске снаге толико исцрпљене да не би биле у стању се боре против Русије, у случају евентуалног сукоба.

Британска војска најслабија од Другог светског рата

Шефови НАТО-а страхују да су британске војне снаге толико преоптерећене да нису у стању да буду на првој линији одбране од Русије, тврде "Мејлови" извори.

Велика Британија би требало да преузме вођство НАТО снага за брзо реаговање од Немачке крајем године. Али извештаји у немачким медијима, подржани од извора Министарства одбране у Великој Британији, тврде да је НАТО затражио од Берлина да остане на челу још годину дана јер Британија не може да издвоји потребних 5.000 људи.

"Постоје озбиљни проблеми са недостатком муниције и других комплета, што је делимично због недовољне потрошње – али и због количине муниције и других убојних средстава које испоручујемо Украјини. Наше снаге су такође растегнуте због обима у којима обучавају украјинске снаге", рекао је извор из Министарства одбране је рекао.

Извештавање медија уследило је усред све већег страха да Велика Британија неће моћи да се одбрани ако не буде додатног новца за Оружане снаге у буџету министра Џеремија Ханта следећег месеца.

Високи војни официри кажу да је земља најслабија од Другог светског рата. Војска је најмања колико је била у четири века, док је Краљевска морнарица мање од половине величине у време Фокландског рата 1982. године.

НАТО здружена оперативна група веома високе спремности (ВЈТФ) основана је 2014. као "врх копља" – прва линија одбране у случају руског напредовања, пише "Мејл".

НАТО наводи да је "њихов посао да буду спремни у тренутку да одмах одговоре на велике кризе".

Одговорност за групу требало би да се мења сваке године. Међутим, инсајдер Министарства одбране потврдио је писање немачких медија који су навели да је од Берлина затражено да остане задужен за снаге за брзо реаговање јер Велика Британија није у стању да издвоји 5.000 потребних војника.

image