
У Немачкој ће радити још више: У пензију са 70 година

Немачка влада се спрема да уведе пензионе реформе које би постепено подигле старосну границу за пензионисање на 70 година, а разматра и укидање модела превременог пензионисања, као и увођење плаћања додатних доприноса у државни инвестициони фонд, пишу немачки медији.

Реформски пакет, који је припремила комисија коју су именовали канцелар Фридрих Мерц и министарка рада Барбел Бас, биће представљен сутра у оквиру најновијих напора да се Немци натерају да раде дуже и више.
Кључни елементи предлога укључују повезивање старосне границе за пензионисање са очекиваним животним веком и њено постепено повећање са 67 на 70 година, према детаљима које су први објавили "Билд" и "Цајт".
Популарна опција превременог пензионисања након 45 година уплаћивања доприноса – позната као "пензија са 63 године" – такође би била укинута. Комисија је саопштила да ови превремени пензионери оптерећују пензионе фондове и лишавају тржиште рада преко потребних квалификованих радника.
Нови програм би такође захтевао од радника и њихових послодаваца да уплате додатних два одсто бруто плата у нови државни инвестициони фонд, поред тренутне стопе од 18,6 одсто.
Комисија ће се наводно данас састати последњи пут како би разговарала о формалностима пре него што поднесе своје препоруке Мерцу и Басу, који, према писању "Ханделсблата", имају за циљ да одобре пакет пре него што парламент оде на годишњу летњу паузу у јулу.
Немачка се суочава са растућим трошковима пензија како становништво стари и милиони бејби бумера одлазе у пензију. Канцелар је више пута изјавио да економија више не може да финансира немачки модел социјалне помоћи.
Мерц је раније позвао Немце да се обавежу на "већи економски учинак... кроз више рада". Такође се противио скраћењу радне недеље и критиковао запослене што у просеку узимају скоро три недеље боловања годишње, уместо да раде више на јачању економије.
У мају је Алберт Штегеман, заменик председника парламентарне групе ЦДУ/ЦСУ у Бундестагу, предложио пооштравање услова за добијање субвенција за трошкове старачких домова, што би могло да примора старије Немце да продају своје домове како би платили негу.




