
"Данас на РТ" о Стармеру и преговорима САД и Ирана: Чека ли нас рат и на тлу Европе (ВИДЕО)
У Великој Британији у ваздуху лебди расни грађански рат као последица политике одлазећег премијера Кира Стармера, док је јасно, да у другом рату, оном између САД и Ирана који је окончан Споразумом о разумевању, Американци нису победили, сматра др Марио Калик, филозоф, публициста и универзитетски професор.

Калик је у емисији "Данас на РТ" анализирао актуелности, са посебним освртом на преговоре САД и Ирана, односно вест која је данас уздрмала европско тло – Кир Стармер саопштио је да подноси оставку на функцију премијера Велике Британије.
"Видимо да је ово већ четврти британски премијер који је поднео оставку од почетка Специјалне војне операције. Борис Џонсон још 2022. године, па Лиз Трас која је била свега 55 дана на челу владе, а онда и Риши Сунак годину дана и нешто. И сада Кир Стармер", почео је Марио Калик.
У просеку, њихов мандат траје годину дана и то говори о унутрашњој нестабилности, кризи британске политике и политичке елите, додао је саговорник ТВ РТ Балкан.
Поручио је да Британци нису успели да испуне циљеве због којих су изашли из Европске уније и да брегзит није донео бенефите које су очекивали.
Речју бламажа описао је чињеницу да се Стармерова оставка догодила само дан пошто је председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио да би британски премијер морао да оде.
"То не значи да је Трамп утицао на одлуку, али је коинциденција таква да не оставља добар утисак по британску елиту", казао је филозоф.
Саговорник је истакао да је Трамп замерио Стармеру несналажење у енергетској и економској кризи, али и лоше вођење имиграционе политике.
"Потенцијално, један расни грађански рат лебди у ваздуху у Великој Британији, може се тако рећи, али и у другим европским државама између домицилног становништва и миграната".
Са геополитичке стране, како наводи професор, била је изражена Стармерова фанатична подршка кијевском режиму и издвајање средстава.
"Сад су тестирали и нову ракету дугог домета, која може да лети 600 километара на час, и да носи бојеву главу од 250 килограма. Дакле, они не одустају од те политике која не да не доноси резултате – него доноси контрарезултате и Кијеву, и Украјини, а и самој Великој Британији", анализирао је Калик.
Говорио је и о ситуацији у Европи, коју је поделио покушај председника Европског савета Антонија Коште да контактира Кремљ. Подсетио је и да су нарушени односи између Пољске и Украјине, да су нарасле тензије након пребацивања посмртних остатака украјинских колаборациониста и нациста квислинга, Андреја Мељника, Јевгена Коновалеца и Степана Бандере, из западноевропских земаља у Украјину.
Како каже, јасно је и западним земљама да се њихови ресурси троше, као и да више нису толико уверене у победу Украјине, чему сведочи и намера Пољске да учествује у преговорима.
"Како је (Сикорски) сликовито рекао, не може европски мотор да почива само на Француској и Немачкој јер се европска машинерија толико усложнила и закомпликовала, да морају и друге земље да учествују", објаснио је.
Говорећи о блискоисточној кризи и преговорима између САД и Ирана, у којима учествује и Џеј Ди Венс, Калик је подсетио да је управо амерички потпредседник био један од највећих скептика по питању рата у Ирану и подршке Израелу, због чега је у почетку био скрајнут у односу на државног секретара Марка Рубија.
"Делује да има умереније ставове од тих америчких ратних јастребова. Он говори да ће Америка учинити све да се ситуација у Либану смири, што је један од два основна услова које Иран поставља да би преговори били могући. Они су управо због тога што то није санирано и што су уследиле претње Доналда Трампа, одустали од преговора на највишем нивоу и сада се одвијају на неком нижем, техничком нивоу", рекао је Калик.
За крај, потврдио је да САД нису забележиле никакву победу у Ирану, што је доказано и потписаним споразумом.
"Видимо да су одустали од обогаћивања уранијума. Значи, нису успели да спрече Иран да то чини. Нису успели да постигну да се те постојеће залихе пренесу ван Ирана, да се униште... Ни то нису успели. Многи водећи западни медији констатују да је то један велики неуспех америчке стране, односно тријумф Ирана", закључио је Марио Калик.





