Свет

"Није 70 него 69 одсто вас финансира влада": Натезање Илона Маска и Си-Би-Сија око ознака на Твитеру

Канадаској радиодифузној корпорацији се не свиђа што су добили ознаку "државни медиј" на Твитеру, па писали власнику ове друштвене мреже
"Није 70 него 69 одсто вас финансира влада": Натезање Илона Маска и Си-Би-Сија око ознака на ТвитеруGetty © Britta Pedersen-Pool/Getty Images

Илон Маск је променио опис Твитер профила канадске радиодифузне корпорације Си-Би-Си на "медиј које 69 одсто финансира влада", након што се Си-Би-Си успротивио Масковој првобитној одлуци да га означи као државни медиј.

"Из Си-Би-Сија су рекли да их 'мање од 70 одсто финансира влада', па смо им исправили ознаку", написао је Маск на Твитеру, након што је првобитну 'медијска организација коју финансира влада' променио у 'медијска организација коју 70 одсто финансира влада'.

Након што је Си-Би-Си означен као државни медиј, канадска медијска корпорација је у понедељак најавила да ће "паузирати" рад на свим Твитер налозима у вези са Си-Би-Сијем и "Радио Канадом".

"Наше новинарство је непристрасно и независно. Сугерисати да то није тако је нетачно. Због тога паузирамо наше активности на Твитеру", твитовала је канадска државна агенција.

"Твитер може да буде моћно оруђе за наше новинаре да комуницирају са Канађанима, али дозволити да наша независност буде обележена на овај начин значи подривање тачности и професионализма наших новинара", саопштио је портпарол Си-Би-Сија Леон Мар у недељу.

Твитер је раније овог месеца поставио сличну ознаку на главном налогу британског "Би-Би-Сија", након што је америчком емитеру Ен-Пи-Ару (НПР) окачио ознаку која га описује као "медиј који је повезан са државом САД".

Док је ова друштвена мрежа претходно резервисала такве ознаке за не-западне медије - попут РТ-а и кинеског Си-Џи-Ти-Ена, Маск је рекао да је иста ознака за Ен-Пи-Ар "тачна".

"Твитер фајлови" објављени након Масковог преузимања компаније указали су да је та платформа радила руку под руку са неколико агенција америчке владе и политички мотивисаних НВО у оквиру онога што су многи коментатори описали као "цензурисано-индустријски комплекс".

"Трудоова пропаганда"

Си-Би-Си је крунска корпорација, у потпуности у власништву државе Канаде. У својој годишњој анализи за 2021-22. годину, овај медиј је објавио да је примио 1,24 милијарде канадских долара (930 милиона америчких долара) у виду владиних средстава.

Ипак, тај медиј инсистира да је његова уређивачка политика потпуно независна од владе и вођена само "јавним интересом".

Портпарол корпорације Леон Мар је додао да политика Твитера дефинише медије које финансира влада као оне у чијој уређивачкој политици могу учествовати власти у различитој мери, што, како тврди "очигледно није случај са Си-Би-Си/Радио Канада.

Лидер опозиционе Конзервативне партије Пјер Пољевр реаговао је на нову ознаку Си-Би-Сија написавши да "сада људи знају да је то Трудоова пропаганда, а не вести".

Пољевр је прошле недеље позвао власника Твитера Илона Маска да тако обележи канадску медијску корпорацију, истакавши да је то потребно како би се Канађани заштитили од "дезинформација и манипулације од стране државних медија".

Означити Си-Би-Си као државни медиј одражава чињенице, оценио је политичар, додавши да "Канађани заслужују чињенице."

image