Нове оптужбе за албанског лобисту: Боб Менендез омета правду
Амерички сенатор Боб Менендез, кога тужилаштво у Њујорку, поред оптужница за примање мита и злоупотребу утицаја, сада терети и за ометање правде, у српској јавности познат је као албански лобиста који је тражио од администрације у Вашингтону да изврши притисак на Србију како би признала независност тзв. Косова.
После хапшења прошле јесени, Менендез (70), демократа из државе Њу Џерзи, био је приморан да се одрекне председавања Спољнополитичком одбору Сената, мада је рекао да неће поднети оставку као сенатор.
Он се током своје каријере "прославио" изјавама да је поносан што су САД 2008. године међу првима признале независност тзв. Косова и, штавише, тражио да америчка администрација посвети више пажње Албанцима у тзв. "прешевској долини".
Почетком 2020. године, нашао се међу потписницима писма шефова спољнополитичких одбора парламената САД, Велике Британије и Европске уније, које је потписало више од 50 парламентараца, а у којем су они од својих влада тражили "критичнији однос" према Србији и председнику Александру Вучићу јер, како они тврде, политика Београда "неће бити функционална за Балкан".
Он лично је, заједно са конгресменом Елиотом Енгелом, најпознатијим албанским лобистом, такво писмо упутио тадашњем државном секретару Мајку Помпеу.
Менендез се жестоко противио формирању Заједнице српских општина, тврдећи да је то "рецепт за катастрофу", а тај став је изнео на скупу који је организовала Албанско-америчка грађанска лига у САД.
Иако су амерички медији пажњу углавном посветили новцу који је као мито Менендез добијао од Катара и Египта, што се све, наводно, одвијало преко компаније за халал храну "ИС ЕГ Халал", открило се, међутим, да је он био повезан и са "трећом нацијом у чије унутрашње и међународне интриге се мешаo - Албанијом".
Испоставило се да је Менендез био у блиским пословним везама са Газмендом Литом, званим Гас, рођеним братом политичара из Албанске демократске партије, који је осуђен за вођење коцкарница албанске мафије у САД.
Током трајања наводне шеме подмићивања, Менендез је био у координацији са албанско-америчком групом у коју је Лита био укључен, састајао се са Газмендовим братом, Корабом Литом, чланом Албанске демократске партије који је у то време био члан парламента Албаније и са њим договарао званичне изјаве, наводи "Дејли бист".
Како, такође, пишу, Лита и чланови његове породице у САД дали су значајне донације Менендезовој изборној кампањи у последњих деценију и по, при чему су многе од тих донација прошле кроз Албанско-амерички комитет за политичка питања.
У питању је део непрофитне Албанско-америчке грађанске лиге, на чијем челу су бивши конгресмен из Њујорка Џо Диогарди и његова супруга Ширли Клојс.
У писму судији у вези са афером са кладионицама и албанском мафијом, Диогарди је навео да је централна сврха организације лобирање међу званичницима америчке владе о питањима која су релевантна за етничке Албанце који живе у југоисточној Европи, а пре свега по питању Косова и Метохије.
Лига је тако тражила "саслушање због одбијања Србије да призна независност Косова, и о напорима САД да убеде више савезника да признају косовску независност".
Тако је, пише "Дејли бист", почетком 2020. године Менендез почео више да се оглашава по питању тзв. Косова.
Он је 2020. угостио председницу и премијера привремених приштинских институција Вјосу Османи и Аљбина Куртија, а на јесен се поново обратио албанској лоби групи, након чега га је Клојс похвалила због "његових чврстих ставова о албанским приоритетима на Балкану".