Си-Ен-Ен тешка срца признао: Русија производи три пута више артиљеријске муниције од ЕУ и САД
Русија је на путу да произведе скоро три пута више артиљеријске муниције од САД и Европе, што је кључна предност за Москву у сукобу са Украјином, наводи Си-Ен-ЕН.
Русија производи око 250.000 комада артиљеријске муниције месечно, или око три милиона годишње, према проценама обавештајних служби НАТО-а о руској одбрамбеној производњи које су поделили са Си-Ен-Еном. Заједно, САД и Европа имају капацитет да произведу само око 1,2 милиона граната годишње, рекао је за Си-Ен-Ен високи европски обавештајни званичник.
Америчка војска је поставила циљ од 100.000 граната месечно до краја 2025. - мање од половине руске месечне производње - а чак је и тај број сада недостижан, јер је Конгрес блокирао финансирање Украјине у вредности од 60 милијарди долара.
"Оно у чему се сада налазимо је производни рат", рекао је високи званичник НАТО-а за Си-Ен-Ен. "Исход у Украјини зависи од тога колико је свака страна опремљена да води овај рат".
Званичници кажу да Русија тренутно испаљује око 10.000 граната дневно, у поређењу са 2.000 са украјинске стране.
До недостатка муниције долази у најопаснијем тренутку за Кијев - америчког новца за финансирање нема, руска војска има иницијативу на фронту, а истовремено украјинска војска има озбиљан проблем са недостатком људства.
Запад је Украјини послао низ веома софистицираних система, укључујући тенкове "М-1 абрамс" и, ускоро им стижу и борбени авиони Ф-16. Војни аналитичари, међутим, упозоравају да ће исход сукоба зависити од тога ко испали највише артиљеријских граната.
"Питање број један које тренутно посматрамо је муниција", рекао је званичник НАТО-а. "Ту Русија заиста има значајну предност у производњи и ствара значајну предност на бојном пољу".
Руске фабрике раде сваки дан, у сменама од 12 сати, рекао је званичник НАТО-а. Око 3,5 милиона Руса сада ради у сектору одбране, у односу на негде између два и 2,5 милиона пре сукоба. Русија, такође, тврди НАТО, увози муницију. Иран је прошле године послао најмање 300.000 артиљеријских граната - "вероватно више од тога", каже НАТО званичник - а Северна Кореја је обезбедила најмање 6.700 контејнера муниције са милионима граната.
Русија је "све што има ставила у игру", рекао је обавештајни званичник. "Њихова ратна машина ради пуном паром."
Иако западни званичници покушавају да ублаже свој "пораз" и наводе да три милиона граната годишње није довољно, остаје чињеница да Запад не успева Украјини да испоручи обећано, нити ће у скоријој будућности.
Уз то, наводи Си-Ен-Ен, руска економија је потпуно трансформисана. Док је у постсовјетском периоду нафта била водећи сектор сада је то војна индустрија која се финансира нафтом, објашњава неименовани НАТО званичник.
Иако ће то можда у будућности бити проблематично за Москву, сада функционише.
"Ако помоћ САД више не буде стизала, Украјинци ће можда променити мишљење о преговорима", рекао је извор упознат са западним обавештајним службама.