Свет

Велика Британија је друга најнесрећнија земља на свету: Ментално благостање не зависи од богатства

Уједињено Краљевство је на листи осам места иза Јемена и 12 места иза Украјине
Велика Британија је друга најнесрећнија земља на свету: Ментално благостање не зависи од богатстваGetty © photo by Mike Kemp/In Pictures via Getty Images

Велика Британија је друга најнесрећнија земљу на свету, ментално здравље Британаца је у паду од пандемије ковида и без знакова опоравка, показало је истраживање које је спровела фондација за неуронауку "Сапијен лабс".

Извештај "Ментално стање света" заснован је на анкетирању 419.175 учесника који имају приступ интернету. Резултати су показали суморну слику света енглеског говорног подручја. Од 71 испитане земље Уједињено Краљевство, Ирска, Аустралија и Нови Зеланд налазе се у доњој четвртини а од становника В. Британије несрећнији су само Узбекистанци.

У вези с менталним здрављем становништва, Уједињено Краљевство је на листи осам места иза Јемена и 12 места иза Украјине. Око 35 одсто Британаца сматра да има проблема, што је само 0,7 одсто мање у односу на прошлу годину, када је Британија заузела последње место на ранг-листи.

Да би утврдила свеукупно ментално здравље сваке државе, фондација је поставила појединцима 47 питања о њиховом расположењу и изгледу, друштвеном положају, мотивацији, прилагођавању новим околностима и сл.

Резултати су у складу с подацима британске Канцеларије за националну статистику која је у новембру 2023. открила да су Острвљани, услед пада животног стандарда, све мање срећни и задовољни, док је медицински часопис "Лансет" прошлог месеца објавио да око 1,8 милиона људи у Великој Британији тренутно чека на лечење менталног здравља.

"Сапијен лабс" констатује и да је ниво менталног благостања широм света енглеског говорног подручја опао током пандемије вируса корона и да овај пад "и даље траје без знакова опоравка".

Штавише, извештај је открио да је ментално благостање ниже у земљама у којима се махом једе прерађена храна, деци су на располагању паметни телефони од најмлађег узраста, а чланови породице нису блиски. Богате англофоне земље у имају најнеповољније резултате у сва три примера.

Доминиканска Република је најсрећнија земља на свету, следе је Шри Ланка на другом месту и Танзанија на трећем. Свих десет најбоље рангираних држава су афричке, азијске или латиноамеричке земље.

"Ово сугерише да веће богатство и економски развој не доводе нужно до већег менталног благостања", закључује "Сапијен лабс".

image
VV inauguration
banner