Цена НАТО рата против Русије: Колико пута је гас скупљи у ЕУ него у САД
Просечна велепродајна цена електричне енергије у првој половини 2024. у Европској унији је била више него дупло скупља у односу на цену струје у Америци, указао је Хавијер Блас, колумниста Блумберга. Он је објавио податак да је мега-ват час у САД коштао 30 долара, док га потрошачи у Европи у просеку плаћају 70 долара. Разлика у цени природног гаса је драстично већа. Просечна велепродајна цена природног гаса у првој половини године је у Америци била око 63 долара за хиљаду кубних метара, а у ЕУ пет пута већа, чак 285 долара за хиљаду кубних метара!
ЕУ у покушају да руске енергенте замени америчким, сада плаћа високу цену због НАТО рата против Русије, док је цена енергената у Америци чак пала. Према подацима из најновијег полугодишњег извештаја Међународне агенције за енергију (ИЕА), у Сједињеним Државама, велепродајна цена електричне енергије била је у просеку у првој половини 2024. године 30 долара по мега-ват сату, што је скоро 15 одсто мање у односу на исти период 2023. Цене су у првих шест месеци године достигле нивое последњи пут виђене у првој половини 2019. године.
Еуростат је крајем прошле године објавио да су, захваљујући санкцијама, САД успеле да зараде више од 50 милијарди евра од испорука течног природног гаса (ЛНГ) Европској унији.
САД су од фебруара 2022. године испоручиле ЕУ течни природни гас у вредности од скоро 66,7 милијарди евра. Напомиње се да би без утицаја санкција америчке компаније зарадиле 52,2 милијарде евра мање.
Цене гаса у Европи почеле су поново да расту почетком августа, баш када су украјинске снаге започеле прекогранични упад у руску Курску област.
Руси нашли друге купце
С друге стране, руско Министарство финансија је раније објавило да су приходи руског буџета од нафте и гаса за првих седам месеци ове године порасли за 61,6 одсто, на 6,77 милијарди рубаља, односно скоро 72,85 милијарди евра у односу на прошлогодишњих 49,42 милијарди долара.
Производња гаса у Русији ће ове године порасти за шест одсто на 675 милијарди кубних метара, наводи се у најновијем извештају Међународне агенције за енергију (ИЕА) о тржишту гаса.
Према подацима агенције, руска производња гаса је у првој половини ове године порасла за седам одсто међугодишње.
Главни мотор раста производње гаса у првој половини ове године је био раст извоза гаса преко гасовода, као и извоза течног природног гаса.
У поменутом периоду Русија је повећала испоруке гаса у Кину преко гасовода "Снага Сибира" за 35 одсто међугодишње, а повећане су и испоруке у Европу.
Санкције које је Брисел увео Русији због сукоба у Украјини до сада нису биле усмерене на снабдевање гасом из гасовода. Многе земље чланице Европске уније, укључујући Пољску, Бугарску, Финску, Холандију и Данску договориле су се да зауставе увоз. Међутим, Аустрија, Мађарска, Словачка и Италија и даље увозе руски гас из гасовода.