Економија

Трамп затвара врата "Полестару": Шведско-кинески произвођач од 2027. неће моћи да продаје аута у САД

Компанија се неће се жалити на одлуку америчких власти и наводи да се окреће Европи, где би требало и да произведе нови модел – "полестар 7"
Трамп затвара врата "Полестару": Шведско-кинески произвођач од 2027. неће моћи да продаје аута у САДGetty © Trygve Finkelsen

Америчка администрација покушава да зада ударац кинеској аутомобилској индустрији: произвођач електричних аутомобила "Полестар" саопштио је да од моделне године 2027. више неће моћи да продаје возила у САД, пошто му америчко Министарство трговине није издало дозволу у складу са правилима о повезаним возилима.

Реч је о пропису који забрањује увоз и продају возила са технологијама за повезивање које имају везе са Кином, укључујући блутут, вај-фај, мобилне мреже и поједине сателитске комуникације, уз образложење да представљају ризик по националну безбедност због могућности прикупљања података о америчким грађанима.

Правила су усвојена за време администрације Џозефа Бајдена, али их је задржао и његов наследник Доналд Трамп, који је још додатно и пооштрио политику према кинеским произвођачима аутомобила у настојању да заштити домаћу индустрију.

"Полестар", компанија са седиштем у Шведској, али у већинском власништву кинеског "Џили холдинга", неће се жалити на одлуку америчких власти. Наводи да ће наставити продају постојећих модела "полестар 3" и "полестар 4" у САД, као и да ће задржати сервисну мрежу.

Одлука додатно потврђује заокрет компаније ка европском тржишту. Извршни директор Михаел Лошелер поручио је да аутомобилска индустрија улази у нову фазу у којој регионална тржишта постају пресудна, истакавши да је Европа главни покретач раста компаније и да ће будући модел "полестар 7" бити произведен у Европи.

Подаци за први квартал показују да је свега шест одсто "Полестарове" продаје остварено у Сједињеним Америчким Државама, док је чак 78 одсто возила продато у Европи.

Нова одлука отвара и питање судбине модела "полестар 3", јединог модела ове компаније који се производи у САД, у фабрици у Јужној Каролини. За сада "Волво", који производи део "Полестарових" возила, није саопштио да ли ће мењати планове производње.

"Полестар" се последњих година суочава са слабом продајом и финансијским проблемима, због чега је више пута добијао капитал од већинског власника "Џили холдинга".

Ова одлука Вашингтона представља још један корак у економском раздвајању САД и Кине у сектору високих технологија и аутомобилске индустрије, које све више поприма обрисе дугорочног трговинског и технолошког сукоба.

image
Live