Русија

Руски ловац-пресретач шесте генерације: ПАК ДП ће бити наоружан електромагнетним топом

Иако не постоји пуно информација, будући да се пројекат држи у строгој тајности, поједини руски експерти процењују да би први лет авиона шесте генерације могао бити обављен 2025. године
Руски ловац-пресретач шесте генерације: ПАК ДП ће бити наоружан електромагнетним топомGetty © Sefa Karacan/Anadolu Agency

Поред познатих авиона пете генерације Су-57 који се већ налази у оперативној употреби и Су-75 "шахмат" који је у фази развоја, Русија већ увелико ради и на конструисању револуционарног борбеног авиона шесте генерације МиГ-41, боље познатог по ознаци ПАК ДП.

У питању је програм развоја "стелт" летелице која ће служити као ловац-пресретач, настао на основу МиГ-31, ког би у ПАК ДП требало да замени након покретања серијске производње.

Иако не постоји пуно информација, будући да се пројекат држи у строгој тајности, поједини руски експерти процењују да би први лет авиона шесте генерације могао бити обављен 2025, док би увођење у оперативну употребу уследило око 2030. године.

Главни изазов за остваривање овога јесте развој пулсирајућег експлозивног мотора који ће покретати авион, међутим према наводима одређених медија постоји неколико алтернативних опција уколико нови мотор не буде развијен на време. Једна од њих је уградња двопроточног турбомлазног мотора са додатним сагоревањем са Су-57 или Р-579-300, ког је развио МНПК "Сојуз".

Такође, постоје информације да МиГ ради на развоју "палубног авиона са опцијом вертикалног полетања", што би потврдило тезу о уградњи потоњег мотора, за ког се иначе наводи да се конструише за обављање вертикалног полетања и то без употребе покретљивих млазница.

Ова изванредна карактеристика омогућена је каналисањем ваздуха мотора у посебне цеви усмерене на доле, што треба да доведе до потиска и одвајања летелице од земље. Према доступним подацима, максимална брзина новог авиона биће око 4,3 маха (5.267 км/х), дакле кретаће се суперсоничним брзинама. До сада најбржи војни авион (шпијунски, не борбени), не рачунајући поједине експерименталне примерке, амерички СР-71 "блекбрд" имао је брзину од 3,3 маха (3.500 км/х).

Ново наоружање ловца шесте генерације

Најинтересантнија информација везана за овај авион, јесте да Русија ради на развоју ЕМП (електромагнетни пулс) топа којим ће ПАК ДА бити наоружан. Таква врста "енергетског" оружја прошириће спектар циљева по којима ће нови авион моћи да дејствује и учиниће га озбиљном претњом по све летелице западне производње.

Осим тога, уградњом ЕМП топа МиГ-41 би увелико надмашио борбени потенцијал свих борбених авиона пете генерације. Додатно наводи се да је могућа и уградња мањег електромагнетског наоружања, способног за уништавање свих врста беспосадних ваздухоплова.

Интеграцијом "енергетског" наоружања, био би испуњен један од најзначајнијих критеријума потребних за борбене авионе шесте генерације.

Као и о самом авиону, за сада нема довољно поузданих информација докле се стигло са развојем поменутог наоружања. Међутим познато је да су руски конструктори још 2020. године направили и успешно тестирали такве топове, уништивши притом копнене циљеве и беспилотне летелице на удаљеностима од седам до десет километара.

Осим овог, може се рећи "футуристичког" наоружања, претпоставља да ће ПАК ДП бити опремљен ракетама ваздух-ваздух дугог домета Р-37М у склопу "вишенаменског пресретачког ракетног система".

Иако се подразумева да ће у основној верзији МиГ-41 имати пилота, постоје информације да ће по окончању развоја авионом моћи да се управља и даљински, чиме ће се испунити још један од најважнијих критеријума неопходних за класификовање авиона као припадника шесте генерације.

image