Новак победио, али учинио себи медвеђу услугу – у Торину пао још један Рус!

Најбољи српски тенисер Новак Ђоковић пласман у полуфинале Завршног турнира у Торину оверио је победом над Данилом Медведевом.
Новак победио, али учинио себи медвеђу услугу – у Торину пао још један Рус!© Tanjug/AP Photo/Antonio Calanni

Ђоковић је други пут у два дана савладао неког руског играча, овога пута на тапету је био Медведев, којег је испратио са 6:3, 6:7 (5:7), 7:6 (7:2) и тако задржао максималан учинак након групне фазе.

Новак је и пре овог окршаја обезбедио да ће као првопласирани у полуфинале са Тејлором Фрицом, али сада је себи направио медвеђу услугу јер је на терену провео више од три сата и потпуно се физички истрошио.

То ће му сигурно представљати проблем пред дуел са Американцем у суботу (вероватно од 14.00), али је са друге стране још једном потврдио свој такмичарски и, пре свега, победнички менталитет.

Дуел је, очекивано, почео дугим поенима и гемовима, због чега су прва четири потрајала више од 20 минута. Није било брејк лопти све до шестог гема, тада је српски ас пропустио своју шансу.

У следећем је он био тај који се извлачио из невоље, да би у самом финишу ипак одузео сервис ривалу.

Брејк у осмом гему био је довољан да се поведе 1-0 у сетовима после скоро 50 минута игре – 6:3.

Чинило се да ће тада рутински доћи до тријумфа, али је онда кренуо "ролеркостер" који је добрано потрајао. Имао је шансу да раније победи, други сет је ушао у тај-брејк и тада је Новак потпуно попустио.

Након једне изнурујуће размене у почетној фази додатног гема, остао је без горива у резервоару и дисао је "на шкрге". Враћао се више пута из резултатског минуса, али није имао снаге да победи и Рус је изједначио на 1-1.

Тада је кренуло "преживљавање", а у деветом гему је претрпео брејк и ривал је сервирао за победу. Нови доказ да меч није готов док то Новак не каже био је експресни рибрејк за 5:5 и драма је достигла врхунац у новом тај-брејку.

Сада није било дилеме, од почетка је доминирао и извојевао победу након три сата и 11 минута игре.

У дуелу од 21.00 Стефанос Циципас и Андреј Рубљов ће одлучити ко ће бити други полуфиналиста из црвене групе и ићи на мегдан Касперу Руду.

Турнир у Торину игра се за наградни фонд од 14.750.000 долара.

Ток меча:

• 18. нов 2022 • 17:21

17:21

6:3, 6:7 (5:7), 7:6 (7:2) – Крај! Ђоковићу припала драма са Медведевом!

Велика победа српског тенисера!

• 17:16

6:3, 6:7 (5:7), 6:6 – Нови тај-брејк у Торину!

Поново тај-брејк одлучује победника, овога пута ће одлучити и победника меча.

• 17:05

6:3, 6:7 (5:7), 5:5 – Није готово! Ђоковић вратио брејк!

Наставља се драма у Торину! Имао је прилику Медведев да заврши посао, али се стегао када је било најважније. Два добра потеза Новака, па грешке Руса и брзо је било 15:40. Уследио је добар излазак на мрежу за 6:3, 6:7 (5:7), 5:5.

• 16:57

6:3, 6:7 (5:7), 4:5 – Ђоковић претрпео брејк!

Попустио је Србин када је најмање било потребно, у самом финишу трећег сета. Након гема који је трајао више од 16 минута претрпео је брејк и Медведев ће сервирати за победу.

• 16:35

6:3, 6:7 (5:7), 4:3 – Новак максимално скраћује поене

Светски "број 7" максимално се труди да скраћује поене и избегава дуге размене. Делује да се мало физички повратио и покушава да једним ударцем завршава посао. За сада му се исплаћује и води 6:3, 6:7 (5:7), 4:3.

• 16:27

6:3, 6:7 (5:7), 2:2 – Не престаје "маратон" Ђоковића и Медведева

Драма у хали "Пала алпитур" и даље траје јер су двојица великих ривала одлучила да играју до крајњих граница. Поново је изједначено и резултат је 6:3, 6:7 (5:7), 2:2.

• 16:18

6:3, 6:7 (5:7), 1:0 – Наставља се "мучење", али Новак добија први гем

Очекивано тежак гем на старту одлучујућег сета, али Србин је некако "преживео" и дошао до вођства.

• 16:08

6:3, 6:7 (5:7) – Ђоковић изгубио други сет!

У великој је невољи Новак... Остао је без горива у резервоару и направио себи велики проблем у тај-брејку. После једног исцрпљујућег поена остао је потпуно исцеђен, а познато је да већ у суботу мора да игра полуфинале. Неколико пута се враћао у додатном гему, све је то издржао Медведев и изједначио на 1-1 у сетовима – 6:3, 6:7 (5:7).

• 15:58

6:3, 6:6 – Тај-брејк одлучује победника другог сета

Пуних сат времена траје други сет, који ће бити решен у тај-брејку (6:3, 6:6).

• 15:51

6:3, 5:5 – Чудесно се извукао Новак

Пауза је потпуно пресекла најбољег српског спортисту и суочио се са великим проблемом по повратку на терен. Морао је да спасава три брејк лопте (уједно и сет лопте) и срећом сваку је успео. Посебно импресиван био је код треће, када је размену од 26 удараца завршио спектакуларном кратком дијагоналом из форхенда и изједначио на 6:4, 5:5.