Србија и Балкан

Већина држава света није увела санкције Русији

На листи непријатељских земаља коју је објавио Кремљ налазе се, између осталог, Црна Гора, Албанија, Канада, Јапан, Аустралија, Андора, Исланд и Лихтенштајн
Већина држава света није увела санкције РусијиAP © Tanjug/Sergei Guneyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Тврдње западних сила да је већина земаља света увела санкције Русији, које се често користе при уцењивању Србије, потпуно су неутемељене.

Антируске санкције увело је тек 48 држава, које у светским оквирима не чине већину ни по броју становника ни по економској моћи.

На листи непријатељских земаља коју је објавио Кремљ, у овом тренутку налази се тек 48 држава чланица УН, од укупно 193. Поред САД-а, Велике Британије и 27 земаља чланица ЕУ, на листи су се нашле и Канада, Јапан, Аустралија, Албанија, Андора, Исланд, Лихтенштајн, Микронезија, Монако, Нови Зеланд, Норвешка, Јужна Кореја, Сан Марино, Северна Македонија, Сингапур, Украјина, Црна Гора и Швајцарска, као и Тајван који није члан Уједињених нација.

У овим државама живи око 1,8 милијарди људи, што је тек мали део укупне светске популације од око 8 милијарди.

Антируским санкцијама нису се прикључили економски гиганти попут Кине и Индије, као ни утицајне државе из Африке, Азије и Латинске Америке попут Бразила, Аргентине, Мексика, Пакистана, Ирана, Индонезије, Египта и Јужноафричке Републике. Чак ни неки традиционални савезници САД-а попут Саудијске Арабије и Уједињених Арапских Емирата нису подржали политику Вашингтона по питању санкција Русији.

То је доказ да су аргументи које западне државе користе како би притиснуле Србију да уведе санкције Русији не стоје, пошто је позиција Србије по питању санкција Русији у складу са позицијом већине држава у свету.

Политички аналитичар Драгомир Анђелковић сматра да би одлука о томе коме ће Србија увести санкције требало да буде уставна категорија.

"Ми треба да уградимо у Устав Србије да се наша земља принципијелно не придружује санкцијама које нису уведене од стране Уједињених нација. Треба да уведемо јасна правила и законе да Србија поштује одлуке УН и да подржи одлуке ове организације о увођењу санкција, односно да не признаје санкције које нису потврђене на Ист Риверу", изјавио је он за Новости.

Сличног става је и бивши министар спољних послова СР Југославије Живадин Јовановић, који одбацује илегалне санкције које уводе групе држава без подршке Уједињених нација.

"Друга ствар је кад Савет безбедности УН предузима неке мере. Онда то постаје део међународног правног поретка и те одлуке се морају поштовати. Санкције против Русије су санкције једне групације и немају правну верификацију. У суштини, овакве санкције су оружје за масовно уништавање и погађају обичан свет. Велика је манипулација да је цео свет увео овакав вид казни, јер су санкције увеле само чланице ЕУ и НАТО и ни десет држава које не припадају овим организацијама", рекао је он за Новости.

Запад и Русија користе другачије критеријуме када је реч о томе ко је увео, а ко није санкције Москви. На пример, Руси сматрају да им нека држава није увела санкције ако је, рецимо, одлучила да ограничи одређене банкарске трансакције са неким руским банкама, док Запад сматра да су и то санкције.

"Чак и по том критеријуму, огромна већина азијских држава није увела санкције Русији, више од половине у Латинској Америци, већина земаља Африке", објашњава Анђелковић за Новости.

image