Србија и Балкан

Чувајмо ћирилицу: Тужба јавним предузећима због непоштовања званичног писма

Чланови удружења за одбрану ћирилице "Добрица Ерић" већ 15 година "лове" институције и појединце који не поштују прописе, према којима су дужни да користе српски језик и ћирилицу
Чувајмо ћирилицу: Тужба јавним предузећима због непоштовања званичног писмаwww.globallookpress.com © Thomas Brey/dpa

Удружење за одбрану ћирилице "Добрица Ерић" почело је да проверава да ли јавне институције у Војводини користе ћирилицу у складу са Законом о језику и писму, Уставом Србије и другим владиним актима.

Након што је провера институција у Београду углавном завршена, чланови овог удружења кренули су на север државе.

После извршеног увида у најбитнијим областима, дошли су до података да државни органи и локалне самоуправе у Војводини у потпуности поштују закон, а културни центри, туристичке организације и јавна предузећа половично.

То је за "Новости" потврдио Дејан Матић из овог удружења:

"До сад смо радили појединачно, по градовима, а овом послу сада приступамо на одређеној територији, секторски и детаљно", навео је Матић.

Он наглашава да је због непоштовања закона о употреби језика и писма, односно због тога што уместо ћирилице користе латиницу, поднео притужбе на све културне центре и туристичке организације на територији Војводине и за јавна предузећа на територији града Суботице.

Тако су поднете пријаве против културних центара у Зрењанину, Сомбору, Апатину, Белој Цркви, Вршцу, затим против Градског позоришта у Бечеју чију функцију врши Културни центар. Поднета је пријава и против Културног центра у Инђији, односно тражи се само исправка "интерфејса" због изостанка ћириличке основне верзије.

Јавна предузећа биће детаљно контролисана

Када је реч о туристичким организацијама које не користе ћирилицу, Матић је поднео пријаву против ових организација у Суботици, Бачком Петровцу, Сремској Митровици, Вршцу, Сомбору, Кикинди и Сремским Карловцима.

Пријава је поднета и против јавних предузећа у Суботици и то против предузећа "Управљање путевима и урбанистичко планирање", "Суботица транс", Палић - Лудаш, Погребног предузећа.

"Јавна предузећа ће бити контролисана детаљно од Суботице па јужно по Покрајини", рекао је Матић уз напомену да сваких неколико дана шаље нове притужбе.

Иначе, према речима саговорника, неке од институција које су опоменуте, испоштују захтев у року од месец - два дана, а неко у року од годину дана. Има и оних код којих се тај посао отегне на неколико година.

Матић као позитиван пример истиче да у мађарским срединама сваки сајт после мађарског језика има једино ћириличну верзију за српски језик.

Иначе, чланови овог удружења већ 15 година "лове" институције и појединце који не поштују прописе по којима су дужни да користе српски језик и ћирилицу, па уместо тога, користе латиницу.

По захтевима Удружења, ћирилица је почела да се примењује у 90 општина у Србији, где су од 150 локалних самоуправа 92 биле латиничне. Изборили су се и да у МУП на ћирилици буде обележено хиљаду нових возила, на наше писмо прешли су Београдски сајам, Зоо-врт, Агенција за безбедност саобраћаја, и многа друга предузећа.

Матић истиче да је у Удружењу принцип да се у борби за ћирилицу користи правни приступ и да траже она права која постоје на папиру, без обзира на то што су мала, а закони недовољни.

Ћирилица на аутобуским стајалиштима у Београду

Удружење за одбрану ћирилице "Добрица Ерић" поднело је пре неколико месеци захтев и Јавном комуналном предузећу "Наплата превоза Београд" да у свом раду користи српски језик и ћириличко писмо, а то значи да сва обавештења о новом систему наплате и нове карте морају бити написане на ћирилици. Наиме, обавештења која стоје на стајалиштима исписана су латиницом. Након овог захтева, градска власт је одштампала и плакате на ћирилици и налепила их иза латиничних плаката. Према сазнањима Дејана Матића, почело је скидање латиничних плаката на неким аутобуским стајалиштима у престоници.

image