
Каран за РТ Балкан: Запад више не крије да се спрема за рат с Русијом (ВИДЕО)
Промене курса западноевропских лидера према Русији неће бити, сматра Љубан Каран, потпуковник КОС-а у пензији и додаје да ће тај курс бити све агресивнији и трајаће све док "не падну" лидери тих земаља, док не дође до њихове смене.
Он је у емисији "Данас на РТ" телевизије РТ Балкан навео да не зна ниједну западну земљу у којој је власт стабилна, да се суочавају са великим економским проблемима, проблемима са мигрантима, фабрике се затварају.

"Проблеми су тако велики да они прозивањем Русије како наводно хоће да их нападне, заправо покушавају да одвуку пажњу на другу страну и да ситуацију у својој земљи ставе у други план", навео је Каран.
Указао је да су САД су изашле из "прокси рата" у Украјини, где је око 30 држава у антируском фронту, где је "прокси рат" доброг дела ЕУ и НАТО-а против Русије преко украјинских леђа.
"Трамп се практично извукао из тог рата, он сада више не даје донације Украјини у оружју и другим средствима, већ то наплаћује европским државама и оне то предају Украјини. У исто време имамо ситуацију да су САД подносиле пола трошкова око сукоба у Украјини. Сада је то пало све на Европу. Видимо сада европске лидере, који су дошли на русофобији на власт, како охрабрују сами себе да ће нешто урадити", навео је Каран.
То охрабривање види у агресивној пропаганди, како сами себе охрабрују, лажу, праве погрешне процене да ће сада војно принудити Русију на неке ствари зато што су одобрили Украјини да иде са ракетама и дроновима даљег домета. Указао је како се агресивном пропагандом ствара лажну слику да Украјина стиче неку предност на фронту.
"Јављају се западни лидер који приказују ствари које нису тачне. Највећи непријатељ Украјине су они који је форсирају да иде у самоубилачке акције. Ко је веровао да ће Зеленски да прети Белорусији. То је било незамисливо. Видимо да је састанак Г7 променио његову реторику", навео је гост телевизије РТ Балкан.
Подсетио је да је амерички председник Доналд Трамп натерао Европу да купују америчко наоружање, јача своје војске и да финансирају сукоб у Украјини.
"Не верујем да ће Трамп променити тај став и кренути у овај рат. Он је први схватио да овај рат мора да се заврши, да морају да се узму у обзир безбедносни захтеви велике силе (Русије). Све Трампове предлоге су минирале европске државе, а чини ми се да су најагресивнији Британци. Њиховој политици не можете да видите смисао и крај", рекао је Каран.
Указао је и да Зеленски покушава да сукоб прошири на још неке земље, а као могући циљ за то проширење види Молдавију.
"Зеленски сада показује још нешто, што може и Русију да блокира у покушајима преговора. Један од услова Русије је био денацификација Украјине. Зеленски сада поново иде са фашистичким методама дизања борбеног морала. Јединицама дају називе злочинаца из Другог светског рата, сахрањују фашистичке лидере.... Све је то прст у око Русији. Зеленски као да је под уценама да мора да одржава тај рат, па чак и да га проширује", нагласио је Каран.
Иначе, Александар Пастухов, стручњак Спољнe обавештајнe службe Русије је на Међународном правном форуму у Санкт Петербургу рекао да Запад погрешно тумачи уздржаност Русије као слабост, због чега је неопходно законски предвидети одговор на такве непријатељске тежње.
Ситуација на Косову и Метохији
Говорећи о ситуацију на Косову и Метохији Каран је рекао да хапшења Срба и забране рада институција имају један циљ, а то је тихи егзодус, тихо етничко чишћење Срба, као и да међународна заједница здушно у томе помаже Приштини.
"КФОР је мисија УН која треба да обезбеди миран живот свима. Они су дозволили формирање и војске и полиције на Косову и Метохији. Они ће у једном моменту рећи косовске институције су спремне да преузму одговорност. Турски генерал води КФОР у два мандата, а турска наоружава тзв. Косово, праве фабрику дронова. То су подвале", навео је Каран.
Тројни војни савез Приштине, Тиране и Загреба види као начин да Приштина уђе под заштиту НАТО-а или да уђе у НАТО.
"Створен је антисрпски војни савеза, где су две НАТО државе пригрлиле део српске територије и ушле у војни савез. То је идеја која датира 2022 године где се група стручњака за Балкан, у ствари албански лобисти, састала на америчком Универзитету Џон Хопкинс и тамо направили нову стратегију за Балкан и назвали је 'стратегија конвергенције'. У тој стратегији основни циљ је довести Србију да разговара или преговара са тзв. Косовом као чланицом НАТО пакта. Све ово што се дешава иде ка том циљу – да тзв. Косово уђе или под заштиту НАТО пакта или да директно уђе у НАТО. То је озбиљан антисрпски пројекат", закључио је Каран.





