Свет

Нова фаза преговора са САД: Да ли ће у Пољској бити успостављена стална америчка база

Преговори долазе у тренутку појачаних дебата у Европи о дугорочној улози Сједињених Држава у безбедности НАТО савеза, као и могућим променама у распореду америчких снага на европском континенту
Нова фаза преговора са САД: Да ли ће у Пољској бити успостављена стална америчка базаGetty © Sergio Delle Vedove

Пољска је ушла у следећу фазу преговора са Сједињеним Америчким Државама о могућем успостављању сталне америчке војне базе на њеној територији, изјавио је данас пољски министар одбране Владислав Косињак-Камиш.

Он је навео да је Вашингтон позитивно одговорио на предлог Варшаве и да се тренутно спроводи анализа расположивих снага у Пентагону.

"Након позитивног одговора америчког министра одбране на мој предлог, налазимо се у следећој фази разговора. У Пентагону је у току преглед снага, који ће послужити као основа за даље одлуке. Повећано војно ангажовање на источном крилу НАТО-а САД значи јаче одвраћање и безбедну Пољску", истакао је Косињак-Камиш.

Иако се у Пољској тренутно налази око 10.000 америчких војника, већина њих је стационирана на ротационој основи, наводи пољска агенција ПАП.

Косињак-Камиш је раније овог месеца рекао да је поднео предлог америчком министру одбране Питу Хегсету за стварање нове сталне америчке војне базе у Пољској , рекавши да ће Варшава "учинити све да повећа присуство америчких трупа".

Преговори долазе у тренутку појачаних дебата у Европи о дугорочној улози Сједињених Америчких Држава у безбедности НАТО савеза, као и могућим променама у распореду америчких снага на европском континенту, након што је Пентагон у мају најавио планове за повлачење око 5.000 војника из Немачке.

Раније одлуке Пентагона о могућем смањењу или прерасподели трупа у Европи изазвале су забринутост међу савезницима, док Варшава истовремено настоји да додатно учврсти америчко војно присуство на својој територији.

image
Live