Свет

Шолц у проблему због "тауруса": Похвале о одлуци само од оних које би најмање желео

Немачки канцелар је одустао од испоруке ракета, али више не може да избегне расправу о томе, чак ни унутар своје владајуће коалиције
Шолц у проблему због "тауруса": Похвале о одлуци само од оних које би најмање желео© Leonhard Simon/Getty Images

Немачки канцелар Олаф Шолц одлучио је да Украјина ипак неће од Немачке добити крстареће ракете "таурус". Међутим, расправа о томе све више добија на замаху и ствара поделе у његовој коалицији.

Обећања о испоруци оружја Украјини су уједно и прилика да савезна немачка влада скрене пажњу са спора око крстарећих ракета "таурус", које Украјина толико жели. Немачка планира да обезбеди Кијеву још 500 милиона евра војне помоћи, укључујући и хитно потребну артиљеријску муницију.

То је био резултат састанка западних савезника Украјине у бази америчких ваздухопловних снага у Рамштајну. Оно што Украјина још увек не добија су "таурус" ракете с дометом од 500 километара, које би могле да погоде и циљеве у Москви.

Канцелар Олаф Шолц одбија ту испоруку. Он сматра да постоји опасност од тога да Немачка буде увучена у рат. Али, Шолц више не може да избегне расправу о томе, чак ни унутар своје владајуће коалиције коју чине Социјалдемократе (СПД), Зелени и Либерали (ФДП).

Шта значи "замрзнути конфликт"

Реченица коју је у прошлонедељној парламентарној дебати изрекао лидер посланичке групе СПД Ролф Мицених изазвала је негодовање у земљи и иностранству: "Зар није време да разговарамо не само о томе како да водимо рат, већ и о томе како га замрзнути и касније завршити?"

Критичари су "замрзавање" протумачили као издају Украјине, оцењује "Дојче веле".

Фридрих Мерц, шеф највеће опозиционе странке, Хришћанско-демократске уније (ЦДУ), рекао је рат у Украјини већ једном замрзнут, 2014. године, кроз два споразума из Минска.

"А шта Путин мисли о замрзавању, то можете видети сваког дана у вестима", додао је.

Критике, међутим, долазе и из саме коалиције. У интервјуу за радио "Дојчландфунк", политичарка ФДП-а Мари-Агнес Штрак-Цимерман оптужила је СПД за политику попуштања, односно политику смиривања. Штрак-Цимерман је већ два пута гласала против владе на гласању о испоруци "тауруса" Украјини у Бундестагу, иако је њена странка део владајуће коалиције.

Политиколог Јоханес Варвик с Универзитета у Халеу брани идеју замрзавања. "Замрзавање сукоба не значи његово решавање, већ спречавање даље ескалације", рекао је Варвик за "Дојче веле".

"Сукоб који је у постојећим условима 'нерешив', није оптерећен тежњом за идеалним решењем, већ се ставља 'на лед' минималним компромисом који је прихватљив за обе стране. То наравно не гарантује успех, али је у поређењу с алтернативама одговорна стратегија", сматра Варвик.

Похвале с погрешних страна

Оно што је шкакљиво за Шолца јесте то што похвале стижу од људи с којима он не жели да има политичке везе. На пример од Бјерна Хекеа, из десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД). Или од Саре Вагенкнехт, која је недавно основала партију која носи њено име. Обе странке најрадије не би војно подржавале Украјину, подсећа немачки медиј.

А онда је и бивши немачки канцелар, социјалдемократа Герхард Шредер, похвалио актуелног канцелара. Иако је Шредер критиковао Специјалну војну операцију у Украјини, он је и даље пријатељ с руским председником Владимиром Путином.

"Бити похваљен и присвојен од стране Герхарда Шредера јасно показује да је на погрешном путу", рекао је баварски премијер и лидер Хришћанско-социјалне уније (ЦСУ) Маркус Зедер, мислећи на Олафа Шолца.

Да ли су Немачкој потребне ракете "таурус"?

У међувремену се настављају спекулације о разлозима Шолцовог одбијања. Политичар ЦДУ Родерих Кизеветер за "Дојче веле" каже да су наведени разлози, попут заштите Немачке од учешћа у рату – "лажни разлози". Он спекулише да би канцелар можда био спреман да прихвати "диктирани лажни мир" Русије за Украјину. Кизеветер се, иначе, већ дуго залаже за испоруку "тауруса" Кијеву.

Јоханес Варвик, међутим, сматра да се ракете прецењују у контексту даљег тока рата.

"Солидарност с Украјином није питање испоруке што већег броја тешког наоружања, већ питање степена дипломатских иницијатива да се тај рат оконча неким непопуларним, али реалистичним приступима", цени Варвик.

Наводне изјаве генералног инспектора Бундесвера Карстена Бројера на тајном састанку Одбора за одбрану Бундестага додатно су подстакле спекулације. Највиши официр Бундесвера наводно је говорио о недостатку способности немачких оружаних снага у случају испоруке "тауруса", преноси портал "Т-онлајн".

Већина Немаца против испоруке "тауруса"

Иако Шолц осећа снажан отпор како од својих коалиционих партнера Либерала и Зелених, тако и од демохришћанске опозиције, он може бити сигуран у подршку већине немачког становништва када је реч о "таурусу". Према новом истраживању агенције Форса, 66 одсто испитаника одбацује испоруку тих ракета.

Крајем фебруара 35 одсто је било за, али, према новом истраживању, сада их је само 28 одсто. Само међу присталицама Зелених је већина за испоруку. Већина присталица Либерала (54 одсто), Социјалдемократа (70 одсто) и Демохришћана (60 одсто) је против тога.

Канцелар се недавно негативно изразио о дебати о "таурусима", коју очигледно више не може да контролише, реквши да је "срамотна".

Али, чињеница да канцеларова одлука о ракетама није ефикасна чак ни у његовим редовима, показује губитак ауторитета.

image