Економија

"Блумберг": Колапс четири америчке банке коштао инвеститоре 54 милијарде долара

Спекулације о судбини остатка сектора већ имају последице на друге банке, наводи амерички портал
"Блумберг": Колапс четири америчке банке коштао инвеститоре 54 милијарде долараGetty © Justin Sullivan/Getty Images

Колапс четири америчке банке ове године коштали су инвеститоре више од 54 милијарде долара, пише "Блумберг".

Укупни губици укључују 46,9 милијарди долара тржишног капитала који је избрисан од 28. фебруара, непосредно пре него што су банковна превирања истински захуктала, и око 7,5 милијарди долара у виду обвезница и преференцијалних акција, према прорачунима америчког портала.

Деонице све четири банке су у уторак имале комбиновану вредност од свега 725 милиона долара, а "Блумберг" наводи да и такви остаци обично нестају након што се последице колапса у потпуности разреше.

Ни повлашћени акционари и власници обвезница нису били укључени у планове за спасавање "Прве републичке банке", "Силвергејт капитал корп", "Силикон вели бенк" нити "Сигначер" банке, пише "Блумберг" и додаје да је само "Прва републичка банка" имала 800 милиона долара необезбеђених обвезница које се сада котирају по нешто мало више од једног цента по долару.

Њујоршка берза је у уторак формално суспендовала трговање хартијама од вредности "Прве републичке банке", након најаве да ће је "Џеј Пи Морган Чејс" купити. "Коен и Стирс", купац хартија од вредности регионалних банака, продао је повлашћене акције последњих недеља, ограничивши изложеност сектору док процењује којим путем да настави.

Спекулације о судбини остатка сектора већ имају последице на друге банке. "Блумберг" пише да је вредност обвезница "Пацифик вестерн" банке пала за 28 одсто и завршиле на рекордно ниском нивоу у уторак, док је вредност "Вестерн алајанс" банке пала за 15 одсто, иако су обе банке објавиле релативно добре резултате за прву четвртину године.

Професор финансија на Келог школи за менаџмент Северозападног универзитета један је од аутора научног рада датираног 13. марта у коме се наводи да, ако само половина неосигураних штедиша повуче своја средства, око 190 банака са имовином од 300 милијарди долара може бити обезвређено, "што значи да тржишна вредност њихове преостале имовине након ових повлачења неће бити довољна за отплату свих осигураних депозита", наводи "Блумберг".

Матвос сматра да бројке наведене у прогнози уопште нису сумануте, додаје амерички портал.

Регулатори морају имати на уму да када акционари имају мало тога да изгубе јер су цене акција тако стрмоглаво пале, могу да "коцкају на све или ништа", рекао је за амерички портал Рос Левин, професор финансија са Универзитета Беркли у Калифорнији, додавши да такве праксе "веома брзо могу да убрзају губитке."

Левин је забринут да амерички финансијски регулатори неће желети да признају даље губитке и да ће се надати да ће ствари бити боље, истакавши да је "нада изразито неефикасна политика."

image