Економија

Држава поделила 2.000 кућа: Нови становници села моћи ће да конкуришу и за помоћ за покретање посла

Министар Милан Кркобабић је најавио да ће у другој половини године добитници кућа на селу бити у прилици да конкуришу за бесповратна средства до 1.200.000 динара које ће моћи да искористе да покрену посао на селу
Држава поделила 2.000 кућа: Нови становници села моћи ће да конкуришу и за помоћ за покретање послаNone © Tanjug/Infobiro/ Slobodan Deljanin (HO)

Министар за бригу о селу Милан Кркобабић рекао је да су, акцијом тог министарства, до данас подељена средства за куповину више од 2.000 сеоских кућа са окућницом, чији ће нови власници у другој половини године моћи да конкуришу за додатну помоћ, до 1.200.000 динара, за покретање посла на селу.

Министар је истакао да је изузетно битно што је основна карактеристика парова или појединаца који су конкурисали за кућу на селу да су млађи од 30 година.

"Изненађује то што готово једна трећина њих из града прелазе у село. То нисмо могли да очекујемо и мене лично то највише радује. Изузетно је висок број образованих људи који се пријављују из најразличитијих професија", рекао је Кркобабић за Танјуг.

Како је истакао, мерама министарства је готово 6.000 људи населило сеоске крајеве наше земље, од тога више од 2.500 деце.

"На брз начин мењамо демографску слику одређеног места", нагласио је Кркобабић.

Он је навео податак да је у Бачком Петровом Селу насељено 69 породица, те да је у том крају отворен и вртић.

"Људи испод 30 година имају храбрости и жеље да крену у нешто ново, то се зове оптимизам. Нема заинтересованих за конкурс, а да су старији од 40 година, иако је горња граница за учествовање у конкурсу 45 година", објаснио је министар.

Кркобабић је најавио да ће у другој половини текуће године добитници кућа на селу бити у прилици да конкуришу за бесповратна средства до 1.200.000 динара које ће моћи да искористе да покрену посао на селу.

"Нема потребе да намећемо младина сферу бављења. Они сами знају шта је потребно селу и чиме ће се бавити. Ми желимо да им обезбедимо потребну логистику за почетак посла. Због тога нам је јако битна сарадња са локалним самоуправама", рекао је министар.

Такође, апеловао је на имућније општине да издвоје подстицајна средства како би побољшали живот тих младих људи. Саговорници Танјуга истичу да је прикупљање документације за учествовање на конкурсу једноставан процес, те да је могуће да буде готов за мање од шест месеци.

Марија Гмијовић из села Разбоја код Бруса је са супругом у току прошле године конкурисала за средства Министарства за бригу о селу.

"Супругу и мени је требало око месец дана да прикупимо целокупну документацију. Од тренутка када смо конкурисали прошла су три до четири месеца док нам нису одобрена средства за куповину сеоске куће. Имали смо велику помоћ локалне самоуправе", истакла је Гмијовићева.

Основни услов за учествовање на конкурсу је да кандидати буду млађи од 45 година, да су држављани Србије и да имају пребивалиште на територији наше жемље не краће од три године, да не поседују имовину, кућу или било шта друго на територији Србије и да то нису отуђили у последњих пет година.

image