Светска титула у се не враћа у Русију, Кинез исписао историју шаха!

Ни после скоро 20 година Русија није добила светског шампиона у шаху и то ће, по први пут, бити играч из Кине
Светска титула у се не враћа у Русију, Кинез исписао историју шаха!© Tanjug/AP Photo/Stanislav Filippov

Динг Лирен нови је шампион света у шаху после драматичне победе над Јаном Непомњашчијем у Астани!

Лирен је у свом првом мечу за титулу дошао до круне након маратонског меча у којем је победио Руса у четвртој партији у "рапид" формату, пошто је после 14 рунди традиционалног шаха резултат био изједначен 7:7.

Он је после "успаванке", када је нови реми већ био виђен и када су се многи спремали за "блиц", два минута пре краја кренуо у потпуну офанзиву и то му се на крају исплатило.

Непомњачши је одбио први налет, али други није успео и морао је да пружи руку.

Момак из Венџоуа исписао је историју шаха и постао први Кинез на светском трону.

Он је наследио Магнуса Карлсена, који је владао овим спортом од 2013. године и устоличио се као највећи играч свих времена.

Норвежанин је у прошлом окршају у Дубаију декласирао Непоа, а потом и одлучио да више не учествује у борбама за шампиона света.

Дуел у Астани био је исцрпљујући за обојицу такмичара, који су у претходних месец дана играли маратонске партије.

Јан је константно био у предности, али није успео да сломи отпор ривала и резултатски се одлепи. Кинез је успео да се врати и у драматичној завршници избори реми.

Након 14 дугих окршаја, резултат је био 7:7 и дуел је отишао у тај-брејк, који је игран у "рапид" систему (25 минута плус 10 секунди за сваки потез).

Драма је достигла врхунац, прве три партије су завршене нерешеним исходом, чинило се и да ће четврта, али је Лирен на већ описан начин извојевао победу.

Меч је трајао пуних месец дана, укупни био је 2.000.000 евра, од тога је 60% отишло победнику, а 40% пораженом.