Вицешампиони света у далеко ослабљеном саставу су успели да снажном игром у другом полувремену успешно започну пут ка континенталном такмичењу
Србија показала класу против Финске - "плус 16" на старту квалификација за Евробаскет© Tanjug / Vladimir Šporčić

Кошаркашка репрезентација Србије убедљиво је победила Финску резултатом 77:61 на старту квалификација за Европско првенство 2025. године.

Прво полувреме је пред око 7.000  бучних навијача Србије у дворани "Александар Николић" протекло у честим променама у вођству. На полувремену је Србија водила 36:34, али је пала у игри на старту треће четвртине.

Финска је серијом 14:3 почетком треће деонице повела са максималних плус девет (48:39). Србија се вратила у меч серијом 9:0. У последњих 10 минута ушло се вођством изабраника Светислава Пешића - 58:51. Седам минута пре краја Србија је водила 67:51 и тад је било јасно да ће уписати победу.

Најефикаснији у редовима Србије био је капитен Лука Митровић са 19 поена, пратио га је Алекса Аврамовић са 18, Филип Петрушев је имао осам поена и шест скокова. Финску је предводио Микаел Јантунен са 11 поена, а по 10 су дали Едон Максхуни и Елијас Валтонен.

У другом мечу групе Г Данска је као домаћин победила Грузију резултатом 75:69. У понедељак играју Грузија - Србија и Финска - Данска. Финска као домаћин има обезбеђено учешће на Европском првенству, а уз њу ће даље и две најбоље пласиране селекције.

• 23. феб 2024 • 21:59

21:59

Победа Србије против Финске 77:61!

Победа Србије на старту квалификација за Евробаскет 2025. године, пошто су "орлови" у другом полувремену показали разлику у квалитету у односу на састав Финске.

Сигуран тријумф пред гостовање Грузији, које је на програму у понедељак.

Само 27 примљених поена Србије у другом полувремену, то је оно што ће радовати Светислава Пешића.

• 21:53

Још два минута - 72:57

Србија има 15 поена предности у финишу и питање победника је већ решено.

• 21:43

33' - Србија сигурна са 65:51

Србија наставља серију, 7:0 у последњој четвртини после тројке Беслаћа и још два поена након тога. То је сада серија 26:3 за "орлове" и предност је чак 14 поена.

• 21:32

Крај треће четвртине - 58:51 за Србију

Одлићна серија Србије у другој половини треће четвртине. Било је "плус девет" за Финску, а сада је "плус седам" за Србију.

Серија 19:3 коју су предводили Маринковић, Петрушев и Аврамовић донела је далеко већи мир у домаћи тим пред последњих 10 минута.

Митровић и Аврамовић са 18, односно 12 поена, су лидери на овом мечу.

• 21:22

26' - Враћа се Србија на 48:48

Успели су "орлови" да стигну до серије 9:0 пошто је било 48:39 за Финце, који сада морају да траже тајм-аут. Украо је Алекса Аврамовић лопту у свом стилу и донео изједначење.

Пешићева екипа се опоравила после прошлог тајм-аута и почела је много боље да игра у одбрани.

• 21:12

23' - Серија Финске за 39:46!

Лош почетак Србије у другом полувремену. За само три минута игре, Финци су стигли до серије 12:3, што им је донело седам поена предности.

Да ствар буде гора, Србија је већ испунила бонус. Морао би Пешић ускоро да зове тајм-аут да мало смири своје играче.

• 20:50

Крај првог полувремена - Србија води 36:34

Тесно прво полувреме, успела је Србија да се консолидује у другој деоници, Јарамаз је погодио једну важну тројку, док је Митровић наставио да доминира са чак 13 поена за 12 минута на терену.

Ипак, умало да Финска стигне и до изједначења у последњем нападу, али је Србија успела да стигне до 19:14 у другој деоници.

• 20:37

15' - И даље неизвесно - Србија води 27:24

Србија је успела да се врати из заостатка и пређе у вођство, уз далеко бољи почетак друге деонице, где је резултат 10:4 за "орлове" после првих пет минута. Митровић доминира под кошем са 10 поена, док су се у поене уписали и Душан Беслаћ и Никола Ђуришић.

• 20:24

Крај прве четвртине - Србија губи 17:20

Слаба прва четвртина Србије. Финска је боље ушла у меч, погодила неколико тројки, док су се "орлови" мучили у нападу. Само 2/9 при шуту за два поена за Пешићев тим, а најрасположенији били су Митровић са шест и Вања Маринковић са пет поена.

• 20:16

7 - Србија губи 9:13

Мучи се мало Србија у нападу, за сада је најбољи Митровић са шест поена, али је добра вест да је Финска искористила бонус.