Србија и Балкан

Додиков саветник: Срби и Руси не желе сукобе, али су принуђени да бране своје земље

Што пре грађани водећих држава ЕУ и Велике Британије активно схвате да је политика мира и свестране кооперације на европским континенту , што подразумева добре односе са Русијом, једини начин да њихове земље поново постану велике, коначно ће учинити нешто добро за себе и своје потомке, поручио је Перо Симић
Додиков саветник: Срби и Руси не желе сукобе, али су принуђени да бране своје земљеGetty © Stock foto/stevanovicigor

Немачка, Велика Британија и Француска предузимају све што могу како би био ослабљен СНСД, а на власт били инсталирани они Срби који би у сарадњи са неодговорним политичарима у Сарајеву српски народ у БиХ увукли у погубну евроатлантску авантуру, истакао је Перо Симић, саветник председника СНСД-а Милорада Додика, у ауторском тексту за "Политику". Он је поручио да грађани Републике Српске то сигурно неће допустити.

"Суверенитет Републике Српске и заштита националних интереса дубоко су укорењени у њихова срца, а такође и крајње прагматично схватају да је пут ка бољој будућности Републике Српске, али и српског народа у целини, поплочан сарадњом са Русијом, Кином, САД, као и европским државама", навео је Симић.

У тексту под насловом "Ирационално британско-немачко кидисање на Русију", Симић указује да Срби, исто као и Руси, не желе сукобе, већ су само принуђени да бране своје земље и отворени за сарадњу са другим народима ако они поступају добронамерно.

Како истиче, што пре грађани водећих држава ЕУ и Велике Британије активно схвате да је политика мира и свестране кооперације на европским континенту у целини, што подразумева добре односе са Русијом, једини начин да њихове земље поново постану велике, коначно ће учинити нешто добро за себе и своје потомке.

"Када кажем 'активно схвате', мислим на њихову спремност да идеје преточе у праксу и почну да се боре да земље, чији су држављани, добију одговорне лидере који их неће водити у пропаст само да би спасавали своје Фотеље, већ ће мислити о националним интересима и у складу са њима поступати", навео је Симић.

Он је подсетио да је некадашњи британски премијер Винстон Черчил, иако из идеолошких и геополитичких разлога непријатељ Совјетског Савеза, добро знао шта су интереси Велике Британије када је почео Други светски рат, те да је као одговоран државник дужан да ради њих подржи "чак и црвену Москву онда када је на њу отпочео поход нацистичких хорди 1941. године".

Черчил је, наводи Симић, превазишао своје личне предрасуде и страсти ради националних интереса и поступао војнополитички рационално.

"За разлику од њега, данашња британска, али и немачка, као и већи део европске политичке елите, поступа крајње ирационално и саможиво. Европа - ЕУ, али и делови нашег континента ван ње, као што је Велика Британија, губе глобалну економску и технолошку трку",  додао је Симић.

Он је указао да је једина могућност да такав тренд успоре и евентуално у неком моменту преокрену ствари у другом правцу, тесна сарадња с Русијом која може да им обезбеди повољне енергетске и друге ресурсе, али да се, уместо да тесно сарађују са Москвом, водеће европске државе са њом више од деценије конфронтирају.

Симић указује да их је Вашингтон 2014. године увукао у поход на Исток, чија је прва мета била Украјина као жељена одскочна даска ка Москви и да су тако односи са Русијом отишли у суноврат.

"Пошто је Америка затим схватила да је Руску Федерацију немогуће сломити, почела је да се тихо повлачи из авантуре у коју се упустила. То је омогућила смена владајућих структура у САД. С друге стране, у Европи до ње дубински није дошло", навео је Симић.

Он је истакао да у већини европских држава и даље владају екстремни евроатлантски, идејни наследници оних који су направили велику грешку уласком у сукоб са Русијом.

Владајући кругови од Лондона преко Париза до Берлина, додаје Симић, настављају да воде контрапродуктивну антируску политику да не би морали својим грађанима да признају да су криви за убрзани пад европских економија и стандарда грађана.

"Не смеју да стану и окрену други лист, лист мира и обострано корисне сарадње, јер би онда грађани логично поставили питање: 'Шта ћете нам сада када признајете да сте нас водили не преко трња до звезда, већ у провалију?'", навео је Симић.

Он је указао да је 85 година од напада нацистичке Њемачке на СССР дочекано у ситуацији да су бивши непријатељи - Лондон и Берлин удружени носиоци антируске политике у Европи и свету и то политике од које њихови народи немају, нити могу да имају корист, већ само штету.

"Уместо да се баве решавањем горућих економских и демографских проблема са којима се суочавају њихове земље, недорасли лидери спремају војне снаге за потенцијални рат са Русијом из којег ни теоријски не могу да изађу победнички, односно оно што би евентуално започели представљало би трагедију за цели свет", поручио је Симић.

Притом, указује, не само што гурају своје народе у пропаст, већ у свој брод који полако, али сигурно тоне, настоје да увуку и друге, како би их искористили као топовско место.

Он је истакао да би 85 година од почетка најкрвавије фазе Другог светског рата све добронамерне људе требало да подсети куда воде одлуке суманутих лидера.

То, како истиче, никоме у Европи, од Лондона до Берлина не треба, па је крајње време да се прекине са политиком агресивног провоцирања Русије и опасног генерисања тензија са њом.

"Време је за мир и развој. Латини би после тога рекли: 'Паметном доста!'. Само, нажалост, то морам да поновим, паметни људи очито у овом тренутку не воде ни Велику Британију, ни Француску, нити Немачку", навео је Симић.

Он је изразио наду да ће се то ускоро променити.

"Можда Британци не могу да нађу новог Винстона Черчила, а Немци неког иоле сличног Вилију Бранту, али не морају баш ни да допуштају да их воде садашњи политички Лилипутанци без идеја и осећања националне одговорности!", закључио је Симић у ауторском тексту за "Политику".

image
Live