Србија и Балкан

Усијана линија Додик–Изетбеговић: Шта је речено у снимљеном разговору

Два страначка лидера разговарали су телефонски након што је бошњачки политичар у ТВ гостовању рекао да је Додик проблем који се "неком силом мора решити"
Усијана линија Додик–Изетбеговић: Шта је речено у снимљеном разговоруGetty © iStock / eugenekeebler

Лидер СДА Бакир Изетбеговић оптужио је председника СНСД Милорада Додика да је "штеточина" која угрожава пут Босне и Херцеговине у ЕУ и НАТО и "улизује се" Израелу и САД, али је негирао сопствене речи да му је претио силом.

Седмоминутни снимак јучерашњег телефонског разговора Додика и Изетбеговића објављен је данас ексклузивно на порталу "Српски гласник". Изетбеговић је претходно тражио да се снимак објави, а Додик му је дао сагласност да то уради.

"И сви други који су тај разговор снимили, имају моју сагласност да га објаве", написао је Додик на Иксу.

На снимку се чује Додик како упозорава Изебеговића да нема право да прети ни њему ни Републици Српској, а да је Изетбеговић својим понашањем "затворио сваку врсту приче за било који разговор". Изетбеговић је негирао да је позвао на употребу силе, да би потом оптужио Додика да већ 20 година наноси штету земљи и угрожава њен НАТО и европски пут. 

"Немој ти говорити у име народа мога, ти не говориш у име свог", одговорио је Додик.

"Ма све је то моје", огласио се потом син Алије Изетбеговића.

Он је Додику поручио да иде из БиХ ако му се не свиђа, али "однијећеш земље колико ти се за ципеле залијепи" и оптужио Републику Српску да је успоставила "апартхејд, потпуну доминацију хришћана над Бошњацима".

"Шта је теби човече, јеси (ли) ти нормалан?" одговорио је лидер СНСД.

Додик је у више наврата питао Изетбеговића да ли му је овај претио силом, а сарајевски политичар се сваки пут правдао да није. Упитан да ли је под тиме подразумевао муџахедине које држи у резерви, Изетбеговић је покушао да оптужи Додика да он прети њему и рекао: "имам довољно да себе одбраним".

"Ти си нама корисни идиот, болан, шта ћемо ми тебе дирати," одговорио је Додик смејући се и завршио разговор са "Ајд' здраво Бакире".

Повод за позив било је гостовање Изетбеговића на Федералној ТВ у Сарајеву у уторак, када је изјавио да се Додик "неком силом мора ријешити".

"Тај човјек је изван закона. За све људе у овој земљи вриједи закон, само за Додика не вриједи. Мораће се на крају крајева та ствар неком силом ријешити. Правосуђе и међународна заједница ће морати примијенити законе", рекао је Изетбеговић у студију.

image
Live