
Бањалука: Видовдански хуманитарни базар за децу са Космета (ВИДЕО)
Одбор за помоћ Косову и Метохији из Бањалуке вечерас је организовао велики "Видовдански хуманитарни базар" на платоу испред Храма Христа Спаситеља у Бањалуци.
Базар се, како наводе организатори, реализује се у оквиру хуманитарног пројекта "Спојимо децу Косова и Метохије и Републике Српске".
Манифестација је примарно намењена деци и младима са потешкоћама у развоју из Дневног центра "Подржи ме – 9. јануар" из Косовске Митровице, који тренутно бораве у Бањалуци са својим родитељима.
Председник Одбора за помоћ Косову и Метохији, Милорад Арлов, истакао је да су деца са Космета уложила огроман труд како би се представила својим домаћинима.
Он је позвао све да помогну рад Дневног центра куповином рукотворина која су направила деца са КиМ.
Та средства су им неопходна за њихову свакодневну рехабилитацију и даљи несметан рад самог Центра, који им је од животне важности, рекао је он и додао да у РС деца осећају слободу коју, нажалост, немају на Косову и Метохији.
Нагласио је да је цела Република Српска прикупљала средства за изградњу Дневног центра "Подржи ме – 9. јануар", а да се читав пројекат Одбора за помоћ КиМ успешно одвија у 20 градова и општина Републике Српске.
Ивана Ракић, председница Дневног центра "Подржи ме – 9. јануар" рекла је да је као родитељ тражила решење за своје дете које има сметње у развоју, а онда и за другу децу.
"На Косову и Метохији немамо услове и немамо где да одведемо наше дете", рекла је она и нагласила да у центрима борави 209 деце и младих са целог севера КиМ – не само Срба већ и Албанаца, Горанаца, Бошњака.
"Та деца су толико чиста, она причају истим језиком и међу њима нема препрека и разлика", рекла је и захвалила се Арлову и Одбору за КиМ што не одвајају децу са сметњама у развоју од остале деце. "Ту децу систем препознаје као грађане последњег реда, а она то нису. За нас ових пет дана значи као да сте нам отворили кавез да као птице летимо."


