Србија и Балкан

Савет родитеља "Рибникара": Деца желе у школу и морамо их подржати

Деца не желе да иду у школу да би поправили оцене, то није примарно ни нама ни њима. Њима је примарна њихова заједница, потребно им је да буду заједно као одељење, са својим наставницима, ученицима, поручио је члан Савета родитеља Дејан Ристић
Савет родитеља "Рибникара": Деца желе у школу и морамо их подржати© FOTO TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ

Члан Савета родитеља Основне школе "Владислав Рибникар" Дејан Ристић изјавио је да је више од 80 одсто деце изразило жељу да настави да иде у школу до краја школске године, преносе "Новости".

Ристић је гостујући на Првој телевизији истакао да је обавеза родитеља да своју децу подрже у жељи да иду у школу и да је Савет родитеља заузео једногласан став да се школска година завршава.

На питање зашто је јуче пласирана вест да се школска година завршава у петак, Ристић каже да није права адреса за то питање.

"Као родитељи ђака, не можемо да кажемо зашто је то објављено, треба проверити ко је ту информацију пласирао. Савет родитеља је у понедељак одржао седницу и заузео став да се школска година одржи по плану и програму, без икаквог скраћивања, једногласно. Једногласно смо одучили да деца која желе да иду у Основну школу Владислав Рибникар иду у ту школу, а она која не желе, да иду у објекте које је Влада Републике Србије обезбедила на време, дакле то је 13 објеката у непосредној близини школе", истиче Ристић.

Он даље наводи да је код деце приметна огромна жеља да сачувају своју школу и да заврше школску годину управо у том објекту.

"Моје дете је међу више од 80 посто деце ОШ 'Владислав Рибникар' која су изразила спремност да иду у школу, и она иде. У њеном одељењу 25 од 25 ученика жели да заврши школску годину управо у том објекту. Ми смо као родитељи подржали своју децу, јер сматрамо да они имају право да одлуче шта желе да раде. Да буде јасно, деца не желе да иду у школу да би поправили оцене, то није примарно ни нама ни њима. Њима је примарна њихова заједница, потребно им је да буду заједно као одељење, са својим наставницима, ученицима. Они желе да очувају своју школу, која ће наравно имати свој меморијални део, то нема никакве дилеме, сви смо се око тога усагласили. То ће се радити када се створе психолошки услови за тако нешто. Никада није било дисонантног тона око тога. Већина деце има потребу да заштити и врати себи ту школу, за коју их везују само најлепше успомене, све до 3. маја. Да ли је то нама као родитељима разумљиво – не у потпуности, искрен да будем, али не смемо нашој деци да то ускраћујемо. Понављам, више од 80 процената деце ово жели и морамо да их подржимо", јасан је Ристић.

Јасно је да постоји и струја родитеља која жели да се школска година моментално заврши и Ристић каже да је то потпуно у реду, с обзиром на то да је држава омогућила свима да одаберу шта желе, без икаквих последица.

"То је потпуно у реду и разумљиво. Свако од нас у оваквим, бескрајно трагичним ситуацијама, реагује онако како сматра да треба. Али не треба никоме наметати своју одлуку и мишљење, молим вас. Па држава је свима омогућила све, ко жели у 'Рибникар', иде у 'Рибникар'. Ко не жели у ту школу, иде у суседни објекат, ко не жели уопште, не мора, завршиће школску годину на одговарајући начин. Нико никоме ништа не ускраћује, све одлуке су на детету и његовој породици. Да кажу на шта су спремни и шта могу", додаје.

Ристић је нагласио да треба бити фер и рећи да је са стране државе урађено све и да Савет родитеља нема проблем са државом, већ да неспоразуми настају у медијским наступима.

"Држава је са своје стране учинила све. Са нама раде тимови који раде и са нашом децом и са наставницима. Они су са нама све време, почев од дана трагедије. Изашло се у сусрет не сваком захтеву, већ свакој молби, потреби родитеља. Али не можемо да дозволимо анархију и ту сматрам да је велика одговорност на медијима. На који начин пренети информацију и један лични став пласирати као став свих. То није у реду. Савет родитеља је захвалан државним органима на доброј комуникацији и реализацију захтева родитеља. Ми ту немамо никаквих проблема. Оно где се стварају неспоразуми, јесу појединачни ставови неких родитеља које медији представљају као глас свих нас родитеља", каже Ристић.

Како закључује, потребно је послушати децу.

"Треба да послушамо своју децу ма какву одлуку донели. Да ли да иду у своју школу, у неки други објекат или да уопште не иду у школу. Немојмо доносити одлуке уместо њих, саслушајмо их, разговарајмо са њима, подржимо их у томе, какву год одлуку донели. Њихове потребе треба да буду изнад потреба и жеља свих нас", поручио је члан Савета родитеља Основне школе "Владислав Рибникар".

image