Србија и Балкан

Колонијални управник Ескобар: Ко протерује Србе из црногорске владе и зашто је то добро

Ни изборни резултати, ни то што су поставили мораторијум на теме које су спорне, није довољно да српске странке у Црној Гори уђу у владу, међутим, то и не мора да буде лоше
Колонијални управник Ескобар: Ко протерује Србе из црногорске владе и зашто је то добро© Milos Tesic/ATAImages

Србији се деценијама спочитава да наводно руши суверенитет Црне Горе, да бисмо данас видели отворено мешање специјалног изасланика САД за Западни Балкан Габријела Ескобара у састављање нове црногорске владе.

Ескобар је мандатару Милојку Спајићу поручио да му не препоручује да у владу укључи српску коалицију "За будућност Црне Горе", без обзира на изборне резултате.

Овим је изасланик Вашингтона отворено погазио суверенитет Црне Горе који су деценијама Мило Ђукановић и функционери његове Демократске партије социјалиста (ДПС) наводно чували од "злог Београда".

Батина може да се окрене

Србе не желе у влади, јер настоје да очувају што је више могуће дубоку државу ДПС-а, оцењује историчар Чедомир Антић у изјави за РТ Балкан.

"То је покушао Здравко Кривокапић, то ће покушати и Покрет Европа сад. Ако Срби уђу у владу, тај национални карактер и тај демократски капацитет биће другачији и они то не желе. У питању су једине партије које нису пактирале са бившим режимом и оне су српске, а не просрпске, то је увреда. Нису они неки поклоници француских или енглеских колонијалиста на Апалачким планинама, већ је то српски народ. Црна Гора је некад цела била српска", каже наш саговорник.

Антић додаје да су нацизам, фашизам, комунизам и атлантизам учинили да Срби не буду 90 одсто становништва у Црној Гори, него 36, што свакако прихватамо.

"Али зашто је Црна Гора земља апартхејда где треба неки тамо Ескобар или амбасадорка Рајнке да кажу да не прихватају странку која окупља 90 одсто српског народа у Црној Гори, за коју непрекидно гласа 60 одсто српског народа у Црној Гори. То је за нас увредљиво, али времена ће се мењати", уверен је Антић.

Напомиње да је сада значајно како ће реаговати Демократска Црна Гора Алексе Бечића и Социјалистичка народна партија, односно да ли ће ући у Спајићеву владу.

Подсећа да Срба процентуално има много више него Албанаца у Северној Македонији, а имају више права, те да би по том примеру Срби требало да имају паритет у власти и да не буде могуће да се прави влада без српских странака.

"Ако то не може, нисам против тога да постоји црногорски фашистички Дизниленд, али да то буде тамо где су Црногорци велика већина, дакле у местима као што су Цетиње, Даниловград, део Бара и део Подгорице. Да се створи једна српска република, српска Црна Гора и да то буде држава која има решена своја питања, а не да читав један народ, који чини трећину становништва, који говори језик којим прича половина Црне Горе буде искључен, зато што неки тамо амбасадор мисли да Србе треба кажњавати да би показали како ће бити кажњавани Руси у будућности. Та батина може да се окрене, није Америка једина земља коју никад нико није окупирао и поделио и над њом вршио неправду", закључује Антић.

Србима ставити беле траке као у НДХ

И ја мислим да Срби не би требало да уђу у ову владу, каже писац Матија Бећковић за РТ Балкан.

"Србима није тамо место. Пре би требало да предложе да Срби носе око руке беле траке као што су их носили у НДХ. Јевреји жуте, а Срби беле. Немају они шта да траже у влади која има своје вањске послове, која на ковертама ставља печате тисковина, који зову адвокате одвјетници и уводе латиницу, на којој немају ниједну крштеницу. У земљи у којој је штампана прва ћириличка књига и исписано Мирослављево јеванђеље", каже Бећковић.

Напомиње да се тамо говори о Србији као окупатору и непријатељу, али нема ниједне песме у којој би био опеван неки бој између Срба и Црногораца, упркос том вековном ропству. 

Додаје као пример причу да су некоме рекли како ће да играју Србија и Црна Гора, а он је питао: против кога.

"Они су једина чланица НАТО-а коју је НАТО бомбардовао. Они кажу да ће први ући у Европску унију, а то први наглашавају као да је то нешто више од оних који су тамо већ ушли. Ако уђу само ће изгубити овај атрибут. Они су Његоша рашчинили, и не зову га владиком, и срушили његову цркву и његовој цркви отели цркву и преместили га у свој казамат. Кад то све и још толико тога набројимо, онда се стварно питамо зашто би Срби улазили у ту владу кад је то окупирана земља и кад су окупатори 1914. све ово што сам набројао увели и озаконили. И ево сада су те окупаторске законе они поново вратили", закључује Бећковић.

Победиће српски инат

Историчар Александар Раковић каже за РТ Балкан да није никаква новост то што је Ескобар изговорио, те да је у питању мишљење Америке које је сагласно са немачком амбасадом и осталим западним амбасадама у Подгорици.

"Сигуран сам да Срби у Црној Гори, односно њихови политички представници неће бити део нове владе. О томе сам говорио одмах након избора, а на основу огромног искуства и познавања прилика у Црној Гори", сматра Раковић.

Оцењује да ће сегрегација која се спроводи над Србима у Црној Гори довести до повећања броја Срба на попису који ће бити одржан крајем године. Додаје да грађани Црне Горе заједно са политичким представницима Срба треба да прихвате да је та земља исто као Босна и Херцеговина колонија Запада.

"У колонијама нема више привида да локално становништво само формира власт, то се дешава у протекторатима. Ово је огољена ситуација и њу треба још више приказивати онаквом како јесте и гурати Спајића ка ДПС-у", наводи Раковић.

Сматра да је велика грешка начињена 2020. након парламентарних избора, на којима је коалиција Демократског фронта победила ДПС Мила Ђукановића, када јој је онемогућено да уђе у владу, чиме је нешто што није нормално постало нормално.

"Мој савет је да прихвате то како јесте, јер не могу ништа да промене. Енергију треба уложити у предстојећи попис", сматра Раковић.

Упозорава да Покрет Европа сад уз ДПС има намеру да, ако формирају власт у скорије време, усвоје измене и допуне закона о попису, чиме ће избацити национална питања на попису.

"То ће покушати да учине јер би на попису Срби били релативна већина по националности и апсолутна већина по језику", наводи Раковић.

Додаје да ће и то утицати на оне који су несигурни да се изјасне као Срби, јер је то једино сигурно.

"Сваки човек жели да има јасан идентитет, свака особа природно тежи ка томе, а у случају Црне Горе сасвим је логично да то буде српски идентитет, јер је Црна Гора и створена као национална држава српског народа", закључује Раковић.

image