Србија и Балкан

Сакс: Србија у тешком положају, могла би да буде мост између ЕУ и Русије

Светски економиста је навео да је прекид нормалних односа између Русије и ЕУ веома погодио Србију, и да би наша земља могла да има велику корист уколико би Америка напустила антикинеску политику
Сакс: Србија у тешком положају, могла би да буде мост између ЕУ и Русије© FOTO TANJUG/ JADRANKA ILIĆ

Један од најпознатијих светских економиста и аналитичара Џефри Сакс изјавио је да је Србија у тешком положају због сукоба САД и Европе са Русијом око Украјине, као и да би у случају постизања договора и обуставе тог рата Србија могла да буде мост у обновљеним односима између Европске уније и Русије.

Обраћајући се онлајн из Америке као специјални гост на Копаоник бизнис форуму, Сакс је рекао да би Србија могла да има велике користи ако би дошло до договора и обуставе рата у Украјини.

"За земљу као што је Србија, ово би било најбоље могуће решење, јер је Србија опет ухваћена између Истока и Запада, због свог географског положаја, али и културолошки и по питању спољне политике. У средини је свега овога што се дешава", рекао је Сакс.

Он је навео да је прекид нормалних односа између Русије и ЕУ јако погодио Србију која би могла да буде мост између истока и запада.

"Свакако да би Србија у том случају везивала Русију и Европу и била повезана са обе стране. Финансијски, логистички и индустријски Србија би била нека врста моста у обновљеним економским односима између Истока и Запада", навео је Сакс.

Каже и да би Србија могла да има велику корист уколико би Америка напустила антикинеску политику.

"Чињеница да Европа мора да прати САД и да је дубоко оштетила своје везе са Кином друга је велика грешка Европе. Србија би опет била у одличном положају, имала би користи од нормализације односа, и помогла би у смањивању геополитичких тензија између Европе и Русије, као и Европе и Кине'', рекао је Сакс.

Навео је да је Америка све погрешно схватила, од Авганистана, Ирака, Сирије, Либије и Украјине и да се тзв. неоконзервативни рат показао као потпуни неуспех.
Додао је да су ти ратови коштали САД седам трилиона долара дуга и да опет нису ништа донели Америци.

Немачка највише погођена ратом у Украјини

На питање како види у свему томе положај Немачке која је главни спољнотрговински партнер Србије, Сакс каже да је рат у Украјини погодио индустријски сектор у Немачкој више него у другим земљама.

"Многе европске економије су живеле од руског јефтиног гаса, али политичко и економско приближавање Немачке и Русије није оно што им је одговарало. Требало је да дође до транзиције немачке индустрије, у чијем је центру аутомобилска индустрија, што је важно за све земље централне Европе", навео је он.

Каже да је Немачка требало да предводи транзицију аутомобилске индустрије ка електричним возилима и паметној електроници на точковима, али да је то спречено са ратом у Украјини.

"Индустрија у Немачкој пролази кроз веома тешко време и заиста је ситуација тешка, док је Кина постала лидер у свету у производњи електричних возила. Немачка би могла да буде достојан конкурент Кини, али то захтева сасвим другу ситуацију - да је не омета неки рат. Дошло је до прекида трговинских односа и између Кине и Немачке", рекао је Сакс.

Он сматра да би капацитете индустрије требало користити за производњу електричних возила, а не муниције и оружја.

"Немци треба да кажу влади да се прекине са овим смешним ратом, а Шолц би требало да каже САД да овај рат мора да престане и да Европи треба мир са Русијом, а не прекид свих економских веза", нагласио је Сакс.

Он, такође, сматра да би Западни Балкан и ЕУ требало да се уједине у инфаструктуралном смислу код градње заједничких преносних мрежа, затим код коришћења водоника и Зелене агенде.

"Европска комисија троши уместо тога новац на финансирање рата, а Борељ и Урсула говоре искључиво о рату", рекао је Сакс.

Он је изразио очекивање да ће САД увидети ову катастрофу која је проистекла из приступа који примењују у претходниих 30 година.

image