Србија и Балкан

НАТО батаљон долази у БиХ: Само се колаборационисти радују туђој војсци

У Босни и Херцеговини дозвољено је присуство само јединицама ЕУФОР-а у мисији Алтеа
НАТО батаљон долази у БиХ: Само се колаборационисти радују туђој војсциGetty © Omar Marques/Getty Images

Председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић рекао је да се само колаборационисти радују туђој војсци, реагујући тако на радовање потпредседавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ Дениса Звиздића, који је и објавио да НАТО батаљон долази у БиХ као подршка мисији ЕУФОР Алтеа.

Потпредседавајући Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ Денис Звиздић, наиме, саопштио је јуче да НАТО шаље батаљон резервних снага као подршку мисији ЕУФОР Алтеа.

"Дуго очекивана и стратешки изузетно важна одлука за гашење сецесионистичких и иредентистичких идеја, и очување мира и стабилности", рекао је јуче Звиздић. 

Председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић рекао је да се само колаборационисти радују туђој војсци.

"Само се колаборационисти, јадници и они који требају помоћ за борбу против браће и комшија радују туђој војсци", навео је Стевандић на Иксу, поводом најава појединих бошњачких политичара да ће НАТО распоредити резервне снаге у БиХ.

Како је писао портал "Истрага.ба", позивајући се на то да им је потврђено из извора из Председништва БиХ, Министарства одбране БиХ и НАТО-а, да ниједан батаљон НАТО-а не долази у Босну и Херцеговину.

Они су даље додали да је "у Босни и Херцеговини дозвољено присуство само јединицама ЕУФОР-а". 

Међутим, "Аваз" је успео да добије потврду из НАТО-а да ипак могу да буду у БиХ, и да ће доћи у Босну и Херцеговину.

"НАТО и Европска унија имају дугогодишњу сарадњу у Босни и Херцеговини и широм Западног Балкана. НАТО поздравља привремено распоређивање стратешких снага у Босни и Херцеговини, као подршку операцији Алтеа коју води ЕУ. ЕУФОР игра кључну улогу у одржавању сигурног и заштићеног окружења, уз подршку НАТО-а, према 'Берлин плус' аранжманима", навели су из НАТО-а за "Аваз".

Планиране активности

Поједини политичари ову ситуацију представљају као слање додатних снага НАТО у БиХ из незнања или лоших намера, поручује заменик министра одбране у Савету министара БиХ Александар Гогановић.

"Напоменуо бих да је ово планирана активност и да се у ствари ради о упућивању дела француског батаљона, односно снага у резерви ЕУФОР-а, ради реализације планиране вежбе наших Оружаних снага са снагама ЕУФОР-а распоређеним у БиХ", указује Гогановић, истичући:

"Они ће овде боравити само у периоду док траје планирана вежба што су недавно на конференцији за медије објаснили командант ЕУФОР-а генерал Штиц и министар одбране Зукан Хелез."

Споразум "Берлин плус"

Алија Кожљак, шеф Кабинета председавајућег Председништва БиХ Дениса Бећировића, рекао је за "Ал Џазиру Балканс" да НАТО шаље батаљон у БиХ на основу споразума ЕУ и Алијансе "Берлин плус". 

Како је објаснио, тај споразум омогућава ЕУ да користи капацитете НАТО-а у мисијама безбедносне и одбрамбене политике.

Денис Бећировић затражио је распоређивање НАТО снага у Босни и Херцеговини и позив тој земљи за чланство у Алијанси током састанка са генералним секретаром Столтенбергом у Бриселу, што је изазвало негодовање у Републици Српској.

О војним питањима се у Председништву одлучује консензусом, а консензус се по питању чланства у Алијанси не може постићи, поручио је тада председник Републике Српске Милорад Додик.

Додик је изјавио је да нема наметнуте БиХ и да она може бити само договорена, па тако нема ни наметнутог чланства у НАТО, јер је Република Српска страна која се пита и која на тако нешто никада неће пристати.

image