Србија и Балкан

Грубјешићева: Могуће да се у мају пролонгира пријем "Косова" у Савет Европе

Стална представница Србије при Савету Европе тврди да је најбитније да тај став поделе и Француска и земље Kвинте
Грубјешићева: Могуће да се у мају пролонгира пријем "Косова" у Савет Европе© A.K./ATAImages

Стална представница Србије при Савету Европе Сузана Грубјешић oценила је да постоји шанса да се пријем Приштине у ту организацију одложи, односно да се не нађе на дневном реду састанка Kомитета министара у мају. 

Она тврди да је након јучерашњег усвајања извештајa којим се препоручује чланство Приштине у Савету Европе, најважнија степеница Kомитет министара чији састанак је заказан за 16. и 17. мај.

"Да ли ће се ово мишљење које је јуче Парламентарна скупштина Савета Европе (ПС СЕ) усвојила наћи на дневном реду министарског састанка је нешто о чему сада не могу да говорим зато што се пре заседања ПС СЕ појавила шанса коју смо стекли нашим активизмом, мислим на целу државу, на председника, на Министарство спољних послова, на нас овде, на читаву дипломатску мрежу – да се пријем Kосова у Савет Европе одложи, да се та тачка не нађе на дневном реду Kомитета министара", наводи Грубјешићева.

Она наводи да се према информацијама које има, после успешне посете председника Србије Александра Вучића Паризу, уз Француску нашла и Италија, која је такође вољна да се пријем тзв. Kосова у Савет Европе одложи.

"Односно, то значи да 'Kосово' мора да испуни и преостала два услова пре него што се размишља о пријему у организацију”, додала је стална представница Србије при Савету Европе.

Подсетила је да су у иницијалном извештају Доре Бакојани била три услова које Приштина мора да испуни.

"Па је она променила мишљење и определила се за један услов који је испуњен – враћање после осам година земљишта манастиру Високи Дечани. Али остао је најбитнији услов – формирање ЗСО. То је услов, то је и наш став, без кога Kосово не може да размишља о пријему. Такав наш став дели још једна група земаља, али најбитније је да тај став поделе и Француска и земље Kвинте, јер су оне најмоћније и углавном одлучују о свему, па и о пријему нових чланица у Савет Европе", нагласила је Грубјешићева.

image