Свет

Америчка војска оборила летећи објекат изнад Аљаске

Неидентификовани објекат био је цилиндричног облика и, према првим информацијама, није имао опрему за надзор
Америчка војска оборила летећи објекат изнад Аљаске© Tanjug/AP Photo/Mark Farmer, File

Председник Сједињених Америчких Држава Џозеф Бајден наредио је војсци да обори објекат који је летео на великој висини у близини Аљаске, што је други пут за мање од недељу дана да су борбени авиони послати да оборе летелицу која је ушла у ваздушни простор САД.

Званичници Беле куће и Пентагона нагласили су да још увек немају позитивну идентификацију објекта или његове земље порекла и не желе да коментаришу наводе да је објекат оборен у петак био балон за надзор кинеске производње попут оног који је оборен код обале Јужне Каролине, преноси "Политико".

Пилоти који су пресрели објекат известили су да је био цилиндричног облика и да нема видљиве опреме за надзор, рекао је неименовани амерички званичник.

Портпарол Савета за националну безбедност Џон Кирби рекао је да је објекат летео на висини од 40.000 стопа и да је "представљао разумну претњу по безбедност цивилних летелица". Председник Бајден је, по препоруци Пентагона, наредио да се објекат обори.

Кирби је рекао да је оборена летелица била отприлике "величине малог аутомобила" за разлику од кинеског балона који је био "величине два или три аутобуса".

Објекат је примећен у четвртак увече, а председник је убрзо потом обавештен. Према речима високог војног званичника, војска је регистровала објекат користећи земаљски радар и борбене авионе Ф-35 да га посматра.

У петак је Америчка северна команда послала два борбена авиона Ф-22 да пресретну објекат изнад североисточног дела Аљаске, у близини Канаде. Тренутно се ради на извлачењу остатака који су пали у залеђено подручје територијалних вода, како би се идентификовала летелица.

Ни Кирби ни портпарол Пентагона Патрик Рајдер нису желели да нагађају шта је објекат нити ко га је лансирао. "Немамо никакве информације које би потврдиле наведену намену овог објекта", рекао је Кирби.

Кирби је рекао да је Бајденов примарни разлог зашто је наредио војсци да оборе објекат "био питање безбедности лета". Кинески балон прошле недеље је летео на много већој висини и није представљао претњу по комерцијални ваздушни саобраћај.

Бајденова администрација је у петак представила своју први званични "одговор" Пекингу због слања шпијунског балона изнад територије САД, додајући шест кинеских авио-космичких компанија на комерцијалну црну листу због њихове подршке владиним програмима надзора.

Министарство трговине саопштило је да ће америчким компанијама бити забрањено да послују са шест наведених компанија осим ако не добију посебне дозволе.

Кинеске компаније су добиле ознаку "због њихове подршке напорима кинеске војне модернизације, посебно ваздушно-космичким програмима Народноослободилачке војске, укључујући ваздушне бродове и балоне и сродне материјале и компоненте", наводи се у саопштењу Министарства трговине. Агенција је навела да Народноослободилачка армија користи балоне на великим висинама "за обавештајне и извиђачке активности".

image