Свет

Бугарска профитира од сукоба у Украјини: Продали наоружање вредно више од милијарду евра

Влада Кирила Петкова слала је наоружање мимо процедура, како би се избегле критике коалиционих партнера и јавног мњења
Бугарска профитира од сукоба у Украјини: Продали наоружање вредно више од милијарду евраwww.globallookpress.com © Volodymyr Tarasovukrinform

Бугарски произвођачи наоружања извезли су, користећи посреднике из трећих земаља, оружје вредности више милијарди долара у Украјину, пренео је портал "Еурактив".

Раније је објављено да је за то заслужан некадашњи премијер Бугарске Кирил Петков, који је ту функцију обављао од децембра 2021. до августа 2022. године, наводно како би заобишао противнике слања наоружања у сопственој влади.

Открића тог портала указују на то да је слање оружја почело и пре избијања сукоба између Украјине и Русије у фебруару прошле године. Када је до ескалације ипак дошло, бугарски произвођачи наоружања забележили су рекордне профите, док је продаја удвостручена у односу на претходну годину.

Бугарска је један од водећих произвођача муниције коју користе оружја совјетске производње, а која је Украјина у великој мери користила пре него што су јој западне земље послале наоружање сопствене производње.

Само током прошле године, процењује се да је наоружање вредно најмање милијарду евра пребачено из Бугарске у Украјину, углавном преко Пољске и Румуније. У том периоду ни један директан уговор није потписан, пренео је "Еурактив".

Слање наоружања је спровођено уз помоћ страних шема и финансирано страним капиталом, рекао је некадашњи вршилац дужности министра одбране Бугарске и велики присталица наоружавања Украјине Велизар Шаламанов.

"Постоји добро финансирани програм у Великој Британији, САД и Пољској. Кроз тај програм се купује наоружање за Украјину, тако да новац није украјински већ британски, амерички, пољски или европски. Зато се и купује кроз друге компаније", рекао је он за "Еурактив".

Тајне испоруке разоткрио је почеком јануара немачки лист "Велт", који је "заслуге" приписао Петкову и његовом министру финансија Асену Василеву. Обојица су образовани на Харварду и предводе прозападну либералну политику партију "Настављамо са променама".

"Ми смо проценили да је око трећина муниције која је била потребна украјинској војсци на почетку рата дошла из Бугарске", рекао је Петков том приликом.

Он је повлачио потезе које су супротни јавном мњењу, пошто се бугарска јавност противила слању наоружања Кијеву у страху од могуће ескалације сукоба, пренео је "Велт". Петков је такође ишао иза леђа својим коалиционим партнерима Социјалистима, који су се противили испорукама оружја Кијеву.  

Влада Кирила Петкова пала је након што јој је изгласано неповерење у јуну прошле године, након чега бугарски парламент није успео да формира нову владу. Ванредни избори одржани су у октобру, али пошто ни они нису изродили стабилну парламентарну већину, нови су заказани за април.

Бугарска је свој први званични пакет помоћи Украјини послала у децембру, а председник Румен Радев је добио да блокира предлог који је добио подршку у парламенту.

image