Србија и Балкан

Интерна правила изнад закона: Малолетницима није забрањено да вежбају у стрељанама

Власник стрељане по закону није дужан да пријави надлежнима уколико малолетник жели да пуца
Интерна правила изнад закона: Малолетницима није забрањено да вежбају у стрељанамаGetty © Vladimir Rys/Bongarts

Србија се још није опоравила од трагедије која се догодила у основној "Владислав Рибникар" на Врачару. Она је открила многе пропусте система, између осталог и да не постоји закон који би малолетнику забранио да иде у стрељану и пуца из ватреног оружја.

Неважно је да ли имате 15, 17 или 25 година, ући ћете у стрељану свакако, пише РТС. Када малолетна особа пуца на стрелишту, то није ни прекршај ни кривично дело, јер Закон о оружју и муницији не прописује старосну границу.

"Велики број стрељана неће дозволити малолетницима да користе ватрено оружје, било ког типа. Њиховим интерним правилником је то тако решено. Тамо где је дозвољено, где стрељане одобравају, искључиво се инсистира на присуству родитеља и на максималном контролисаном раду. То значи ту је инструктор који практично држи оружје или је на 20 центиметара од лица које гађа", наводи Иван Урошевић, лиценцирани инструктор за безбедно руковање ватреним оружјем.

Власник стрељане није дужан да пријави надлежнима уколико малолетник жели да пуца. Када уђе у стрељану, особа уписује личне податке и доставља оружани лист ако користи своје оружје.

Ако га нема, у стрељани добије оружје и калибар који је предвиђен за тај узраст. Када први пут дођете, инструктор вас пита, између осталог, и због чега желите да научите да гађате, потом вам даје дозволу.

"На том уводном часу уопште нећете ни помињати како оружје ради, како функционише, како се пуни, како се празни, суштински о раду оружја неће се спомињати, само ћете причати о безбедности и неке најосновније ствари о самој техници гађања. Сада људи очекују, свако ко има оружје, свако доводи своју децу да их обучава. Далеко је то од тога, чак је и изузетно ретко", наглашава Урошевић.

У свим стрељанама са којима смо контактирали тврде да не пуштају малолетнике, иако то није забрањено.

Малолетници се помињу једино у законима који регулишу употребу ваздушног и ватреног оружја у спорту. Стрељане су исте, али је оружје другачије.

У овим првим свако може да пуца из ватреног оружја, а ако тренирате стрељаштво, до ватреног оружја можете стићи само дугогодишњим радом и добрим спортским резултатима на такмичењима. У супротном вам је доступно само ваздушно и малокалибарско оружје.

"По правилима светске и европске стрељачке федерације малолетна деца могу да гађају и ватреним оружјем, али то подразумева изузетно ригорозне, стриктне мере безбедности и контроле рада са тренерима, јер код најмлађих је обавезна контрола тренера и он мора обавезно бити присутан на тренингу и такмичењима. По правилима Стрељачког савеза Србије, малолетним лицима који су регистровани стрелци, њима је забрањено гађање оружјем великог калибра", истиче Ненад Петковић, генерални секретар Стрељачког савеза Србије.

Малолетници у стрељаштву могу да користе само малокалибарско ватрено оружје. Регистровани стрелци у стрељаштву имају законску обавезу да на сваких шест месеци обаве лекарски преглед.

Да би тако било и када су друге стрељане у питању, довољан је подзаконски акт или правилник који би прописао услове и начин коришћења стрељана, укључујући и забрану приступа малолетницима. Правилник је одавно у припреми.

image