Србија и Балкан

Почиње Самит Берлинског процеса у Тирани: Какве поруке очекујемо

Самит Берлински процес окупиће 16. октобра у Тирани лидере ЕУ и Западног Балкана, на првом оваквом састанку који се одржава у једној од земаља региона
Почиње Самит Берлинског процеса у Тирани: Какве поруке очекујемо© TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ

Самит Берлински процес почиње данас у Тирани где ће се окупити лидери ЕУ и Западног Балкана, на првом оваквом састанку који се одржава у једној од земаља региона.

Србију ће представљати председница владе Ана Брнабић, а на самиту ће учествовати и председник Француске Емануел Макрон, немачки канцелар Олаф Шолц, председница Европске комисија Урсула фон дер Лајен и председник Европског савета Шарл Мишел.

Домаћин састанка је албански премијер Еди Рама, а приштинске власти представљаће Аљбин Курти.

Главне теме самита у Тирани биће јачање регионалне сарадње, повезивање региона за заједничким европским тржиштем и економска конвергенција са ЕУ.

У политичком делу расправе очекује се да ће у фокусу бити односи Београда и Приштине и ситуација на Косову после оружаних сукоба у Бањској.

Синоћ је албански премијер Еди Рама рекао је да на Самиту неће бити речи о догађајима у Бањској, већ о регионалним питањима, а претходно је председник Албаније Бајрам Бегај поручио да одговорни за Бањску морају бити кажњени. 

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен поручила је, уочи почетка Самита, да Београд и Приштина треба да се врате за преговарачки сто и оценила да је споразум из Охрида "основа за помирење кроз дијалог уз посредство ЕУ".

ЕУ ће захтевати повратак Бриселском дијалогу

Дипломатски извори у Бриселу потврдили су за РТС да ће позив на повратак дијалогу између Београда и Приштине бити једна од централних порука Макрона и Шолца у Тирани, будући да су недавни сукоби на северу Косова у ЕУ виђени као звоно за узбуну. 

Према најавама, на листи отворених регионалних питања о којима ће лидери разговарати током радног ручка је и ситуација у Босни и Херцеговини, али и односи Бугарске и Северне Македоније, који коче напредак Скопља ка ЕУ.

Европски извори наводе да је самит у Тирани "важна прилика" за поруку земљама региона да је дошао моменат за напредак у решавању билатералних питања и бржи напредак ка ЕУ

"После предлога Шарла Мишела да 2030. буде циљни датум за пријем нових чланица и расправе о проширењу на недавном Самиту ЕУ у Гранади – порука лидерима региона у Тирани биће да искористе прилику за напредак, што укључује и убрзавање концепта фазне интеграције и приступа заједничком тржишту", наводе у Бриселу.

Уочи самита Европска комисија је саопштила да ће лидерима региона бити представљени елементи "Плана за раст Западног Балкана", који ће званично бити објављен почетком новембра.

Циљ плана је да људима на Западном Балкану већ сада донесе неке од предности чланства у ЕУ, кроз интеграцију у заједничко тржиште, регионалну економску сарадњу, убрзање фундаменталних реформи и појачану финансијску помоћ."

Очекује се да ће на самиту бити потписан меморандум о међусобном признавању професионалних квалификација и размотрен напредак у примени споразума о слободи кретања, потписаног у новембру проше године.

Самит ће поздравити и почетак смањивања трошкова роминга између ЕУ и Западног Балкана.  

У саопштењу Европске комисије се истиче да ће партнери са Западног Балкана подржати више заједничких изјава о сарадњи у областима као што су клима и загађење, дигитална транзиција, трговина и саобраћај, плану да се придруже Јединственом подручју плаћања у еврима (СЕПА) и намери о успостављању опсерваторије за конвергенцију.

Берлински процес је покренут 2014. године под окриљем бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел, као платформа за јачање регионалне сарадње, унапређење економских односа, решавање билатералних проблема и приближавање региона ЕУ.

Самит у Тирани је девети скуп на највишем политичком нивоу од оснивања Берлинског процеса.

image