Србија и Балкан

Захтев 35 земаља Загребу: Ставити Јасеновац на листу Унеска

Међународна алијанса за сећање на Холокауст (ИХРА) затражила је од Загреба да измени актуелни Закон о Спомен-подручју "Јасеновац" и промени постојећу концепцију сталне изложбене поставке
Захтев 35 земаља Загребу: Ставити Јасеновац на листу Унеска© Borislav Zdrinja/ZIPAPHOTO/ATAImages

Пуних шест месеци није се знало које је препоруке Влади Хрватске дала експертска група коју је формирала ИХРА (Међународна алијанса за сећање на Холокауст), почетком јуна, када је обишла Спомен-подручје "Јасеновац". Сви покушаји чланица ове међудржавне организације да нешто сазнају падали су у воду јер су хрватски званичници препоруке - крили.

Под притиском учесника прошлонедељног заседања ИХРА у Загребу, како сазнају "Новости" од извора блиских организаторима скупа, препоруке су коначно достављене чланицама.

Према наводима наших извора, њихово обелодањивање видно је унервозило и онерасположило хрватске домаћине, а ово важно заседање у јавности је остало прећутано.

Шта је то што је експертска група препоручила Загребу и на шта се овај јавно обавезао да ће испунити?

"Од Загреба се тражи да измени актуелни Закон о Спомен-подручју 'Јасеновац' и промени постојећу концепцију сталне изложбене поставке. Такође, треба омогућити међународном тиму експерата да изврши археолошко истраживање на терену којим би се дошло до података о свакодневном животу жртава у логору и евентуалних нових експоната", објашњава извор листа. 

Од хрватског Министарства правде званично се мора тражити приступ подацима о рођењу и смрти жртава јасеновачког система логора смрти, да би се оне идентификовале и откриле њихове судбине. Током периода евалуације, хрватско Министарство културе требало би да формира комитет састављен од међународних експерата из ове области, међу којима ће бити и стручњаци из Србије, Хрватске, БиХ. 

Од Хрватске се захтева и да обезбеди за јасеновачко спомен-подручје и споменик "Камени цвет" Богдана Богдановића заштићени статус на Унесковој листи светске културне баштине, као и да тамошње Министарство културе обезбеди подршку за креирање нове сталне поставке у музеју. 

Такође се тражи да Загреб гарантује стабилно финансирање за јасеновачки меморијал, да поставка буде доступна широј публици и ђацима, као и да се поставе свеобухватне мапе усташких логора у НДХ са временском линијом из које би се видео редослед догађаја везаних за ужасне злочине током Другог светског рата у хрватској држави. Експертски тим сматрао је неопходним и да се на улазу постави објашњење на хрватском, српском, ромском, јеврејском и енглеском језику.

Стручни тим ИХРА чинили су представници из САД, Велике Британије, Француске, Италије, Израела и Хрватске, уз децидан услов Загреба да у тиму не буду представници Музеја жртава геноцида. Уместо њих била је чланица СНВ Анета Владимиров, као представник српске заједнице у Савету Спомен-подручја "Јасеновац".

Од свега наложеног, за заседање ИХРА у Загребу, испуњен је само један краткорочни циљ - постављени су панои са мапом логора у НДХ и временском линијом. Ове табле закуцане су у земљу ујутро, непосредно пред почетак организоване посете више од 120 међународних стручњака који су учествовали на скупу.

Покушај званичника да ово заташкају осујетио је британски представник, који је стигао раније у обилазак и затекао мајсторе како постављају паное.

Учесници скупа били су изненађени када су представнице Британије и Италије, са представницима Музеја жртава геноцида, обишле једине сачуване, аутентичне објекте из јасеновачког логора - усташку болницу и апотеку, који су однедавно у власништву Епархије славонске.

Госте из иностранства претходно нико од домаћина није ни обавестио да аутентични објекти постоје, наводе "Новости".

Нарочито незадовољство бројних делегација изазвала је предложена садржина табле која би била постављена испред меморијала. На њој стоји: "У спомен на убијене Србе, Роме, Жидове, Хрвате, припаднике других народа и многе друге који су се супротставили усташком режиму". Кључна замерка је да се из текста не види да су убијани цивили који нису ни стигли да се "супротставе усташком режиму", као и то да геноцид није починио усташки режим, већ НДХ.

image