Економија

Инвеститори рачунају само на имућне купце: Граде станове од 70 квадрата, гарсоњере се и не праве

Стручњаци за некретнине очекују да ће каматне стопе почети да падају у другој половини наредне године, прогнозирају благи пад цена најскупљих станова и кућа и стабилне цене осталих
Инвеститори рачунају само на имућне купце: Граде станове од 70 квадрата, гарсоњере се и не праве© FOTO TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ

На основу броја издатих грађевинских дозвола од јануара до септембра, Београд би требало да добије више од 8.000 станова. Просечна површина станова износи 73 квадратна метра, што указује да инвеститори рачунају пре свега на оне који могу да издвоје више новца. За обичног купца, станови су прескупи.

Стручњаци за некретнине очекују да ће каматне стопе почети да падају у другој половини наредне године, прогнозирају благи пад цена најскупљих станова и кућа и стабилне цене осталих. То што су поједини станови у огласима јефтинији и за 30 одсто, значи само да су они који су нереално проценили вредност своје некретнине сада цену ускладили са тржишном.

Стамбених кредита је за трећину мање него у истом периоду прошле године, а то је последица, пре свега, високих камата.

"Данас је, нажалост, ситуација таква да су скупе и некретнине и новац и дошло је до својеврсне стагнације. То је тренутна ситуација и ишчекује се да се у наредној години промени", указао је Душан Узелац са портала "Каматица".

Просечна површина станова који ће се градити у Београду износи 73 квадратна метра, што указује да инвеститори рачунају пре свега на оне који могу да издвоје више новца.

"Гледају да направе више великих станова од 100, 120, а најмањи стан је око 70 квадрата, што је ипак прескупо за обичног купца. Некада, пре много година, ви сте имали гарсоњере, 30 квадрата, па станове од 40, 46, то више не постоји", истиче агент за некретнине Катарина Лазаревић.

Промет некретнина је ове године знатно мањи, али то је пре знак стабилизације тржишта, него кризе у грађевинарству, јер су се за време короне многи одлучили за улагање у некретнине.

Свака шеста грађевинска дозвола у Сурчину

Свака шеста грађевинска дозвола, од око 2.450 колико их је у Београду било за првих девет месеци ове године, издата је у општини Сурчин.

"Општина Сурчин последњих година интензивно расте, развија се, напредује и привлачи инвеститоре и, наравно, и грађане да овде живе, тако да се појавила потреба за повећаном изградњом", каже Добринка Тошић, начелница урбанизма.

У општинама Стари град и Раковица издато је у просеку мање од 10 дозвола месечно.

На основу издатих дозвола, одобрена је градња нешто више од 8.000 станова.

"То није довољно ни у ком случају, тржишту недостаје јако пуно станова, не само новоградње него уопште станова за продају. Када отворите новине имате утисак да можете да бирате, али је врло слаба понуда и углавном нису квалитетни станови", објашњава агент за некретнине Катарина Лазаревић.

Проценитељ Милић Ђоковић наводи да нема довољно градње у Београду.

"То је недовољно градње у односу на овај град", поручио је Ђоковић.

image