Србија и Балкан
Укратко 21. новембар: Хрвати протерали српског дипломату, НАТО не подржава наоружавање КБС
Хрватска је одговорила на српско протеривање њиховог дипломате због шпијунаже, а Црногорци су се коначно договорили око више пута одлаганог пописа. Израел и САД тврде да су све ближе ослобађању талаца које држи Хамас, док БРИКС позива на моментални прекид ватре
- Министарство спољних и европских послова Хрватске прогласило је саветника Амбасаде Србије у Загребу Петра Новаковића перосоном нон грата, након што је Србија, због шпијунаже протерала првог секретара хрватске амбасаде у Београду Хрвоја Шнајдера. Министарство спољних послова Србије је саопштило да су нетачне тврдње Загреба да је реч о реципрочним мерама и позвало Хрвате да изнесу доказе о томе како је српски дипломата после само два месеца ангажмана постао непожељан.
- Нема ништа од заједнице ЗСО и неће је бити док је Курти на власти, поручио је председник Србије Александар Вучић након састанка са шефом НАТО-а Јенсом Столтенбергом у Београду. Председник је поручио да је за Србију важна сарадња са НАТО-ом и Кфором, како би обезбедили безбедност и сигурност за српски народ на КиМ.
- Премијерка Ана Брнабић договорила се са пољопривредницима, који су претходних неколико дана блокирали путеве на територији Војводине, да прекину блокаде и да на предстојећем састанку, који је заказан за недељу, предоче одговоре на предлоге Владе Србије.
- Република Српска обележила је датум парафирања Дејтонског мировног споразума, а њен председник Милорад Додик истакао је да је РС тако обележила дан свог међународног признања. "РС је кроз СРЈ потписала Општи оквирни споразум и све анексе, што је касније послужило Венецијанској комисији да утврди да Српска има међународно признат статус", навео је Додик.
- Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио је у Београду да такозване Косовске безбедносне снаге немају подршку НАТО-а да се наоружавају, као и да транзиција тзв. КБС у војску није добра.
- Представници Демократске партије социјалиста одлучили су да одустану од бојкота пописа становништва и потписали Споразум о попису који је јуче потписао премијер Црне Горе Милојко Спајић.
- Земље чланице БРИКС-а усвојиле су данас заједничку изјаву о палестинско-израелском сукобу поручујући да је потребно формирати дуго обећавану палестинску државу. Залажу се за моментални прекид ватре, испоруку хуманитарне помоћи, заштиту цивила и проналазак решења мирним путем. Потребно је што хитније ослобађање талаца из Појаса Газе и на независну истрагу војних злочина.
- Дугорочно примирје између Израела и Палестине је најактуелнији задатак, рекао је председник Русије Владимир Путин на ванредној седници БРИКС-а. БРИКС би, како он каже, заједно са земљама Блиског истока, могао да одигра кључну улогу у решавању овог сукоба. Путин додаје и да је до кризе довела тежња САД да монополизују посредничку улогу у разрешењу палестинско-израелског конфликта.
- Русија осуђује тероризам у свим облицима без икаквог изузетка, али у борби против њега је неопходно поштовати норме међународног хуманитарног права, истакао је руски министар спољних послова Сергеј Лавров на састанку са министрима спољних послова земаља Арапске лиге и Организације исламске сарадње у Москви.
- НАТО не види никакву непосредну војну претњу Русије по чланице алијансе или регион Западног Балкана, рекао је генерални секретар Јенс Столтенберг по доласку у Скопље у Северној Македонији, у оквиру тродневне турнеје по региону.
- Кина ће, заједно са осталим чланицама БРИКС-а, подржати руско председавање овом организацијом следеће године, рекао је кинески председник Си Ђинпинг на ванредном онлајн самиту БРИКС-а о Блиском истоку. "Кина је вољна да сарађује са другим чланицама како би подржала напоре Русије и створила нову еру сарадње БРИКС-а", рекао је Си.