Свет

САД дале гаранције британском суду поводом Џулијана Асанжа; Супруга: Неуверљиве речи

Суд је у одлуци 26. марта тражио гаранције од САД да ће Асанж моћи да се позове на Први амандман и да се неће суочити са смртном казном након изручења
САД дале гаранције британском суду поводом Џулијана Асанжа; Супруга: Неуверљиве речи© Tanjug/AP Photo/David Cliff

Сједињене Америчке Државе пружиле су данас гаранције Високом суду у Лондону које је захтевао поводом случаја оснивача "Викиликса" Џулијана Асанжа, пренео је Ројтерс.

Meђутим, Асанжова супруга Стела је критиковала америчке гаранције. Она је објавила на Иксу да су САД дале "неуверљиве речи", указујући да Асанж може да покуша да искористи Први амандман у случају екстрадиције, али да тужилаштво није одустало од тврдње да Џулијан нема права на Први амандман јер није држављанин САД.

"Уместо тога, САД су се ограничиле на тврдње да Џулијан може да покуша да искористи Први амандман ако буде изручен. Ова дипломатска нота не чини ништа да олакша огроман стрес наше породице о његовој будућности, односно о његовом очекивању да ће провести остатак свог живота у изолацији у америчком затвору због свог награђиваног новинарског посла", поручује Стела Асанж.

Суд је у одлуци 26. марта тражио гаранције од САД да ће Асанж моћи да се позове на Први амандман и да се неће суочити са смртном казном након изручења.

Амерички председник Џозеф Бајден је рекао 10. априла да његова администрација "разматра" захтев Аустралије да одустане од деценијског настојања САД да се Асанж кривично гони због објављивања поверљивих америчких докумената.

Поводом Бајденове изјаве Стела Асанж је оценила да "изгледа као да би ствари могле да крену у правом смеру".

Асанж (52) се суочава са кривичним гоњењем у САД због 17 оптужби за шпијунажу након што је објавио стотине хиљада поверљивих америчких докумената пре готово 15 година на свом порталу "Викиликс".

Асанжове присталице инсистирају на томе да је он новинар који је разоткрио ратне злочине САД у Ираку и Авганистану, што је било у јавном интересу и да је заштићен Првим амандманом Устава САД, којим се гарантује слобода говора.

Недавно, његове присталице су широм света обележиле пет година од када је он одведен у лондонски затвор Белмарш, након што је изведен из амбасаде Еквадора где је пронашао склониште и наставиће кампању за његово ослобађање.

image